Tıbbi Sülük Tedavisinin Genel Etkileri

Yazı Boyutu

Sülük tedavisinde, sülüğün salgıladığı enzimler bedenin tümünü olumlu etkiler. Sülük tedavisi olan kişinin seanstan sonra ilk hissettiği psikolojik olarak rahatlama, sedasyon, zihinsel boşalma halidir. Sülük tedavisinin genel etkilerinden biri de tüm kanı inceltir. Serbestçe akan kan damar içinde basınç ve sıkışıklık oluşturmaz. Kalp, serbestçe akan kanı pompalarken yorulmaz böylece ilerde olabilecek kalp yetmezliği önlenmiş olur. İncelmiş akışkan kan, dokuları iyi besler; organ fonksiyonları daha sağlıklı olur.

Sülük Tedavisi Ne Yapar?

Sülüğün salgılarından hirudin dolaşımdaki kanı incelttiği gibi, önceden oluşmuş damarların içindeki mikro veya makro pıhtıları da eritir. Yüksek tansiyona karşı damar duvarındaki kasları gevşeterek tansiyonu düşürür. Ağır iltihabi vak’alarda sülüğün iltihap kurutucu etkisinden dolayı hasta çok rahatlar. Hatta hiç bir ilacın rahatlatamadığı kadar rahatlar. Sülük tedavisi, kan dolaşımını rahatlattığı için inme ve kalp krizini önler. Özellikle diyabetli hastalarda görülen yara iyileşmesi problemlerinde lezyonların iyileşme süreçlerinde yardımcı olur. Yara iyileşmesindeki etkisi ağırlıklı olarak “bakteriostatik” yani bakteri üremesini baskılamasıdır.

Tıbbi Sülük Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

Sülük tedavisi çok yaşlı, düşkün insanlara zinde ise yapılabilir ancak sülük küçük olmalı ve 20-30 dakikadan fazla vücutta kalmamalıdır. Böyle yaşlı, düşkün hastalara sülüğün enzimleri verildikten sonra sülükler özel bir teknikle toplanır. Bu da 20- 30 dk sonraya denk gelir. Sülük tedavisi akut enfeksiyonlarda ve sepsis şüphesi varsa yapılmaz. Tıbbi sülük tedavisi çok yaşlı yatalak insanlara,  ileri evredeki kanser hastalarına yapılmaz. Hemofilili hastalara yapılmaz. Kan sulandırıcı içen insanlar 3 gün önceden ilacı bırakmalıdır.  

Sülük Tedavisinin Yan Etkileri

Sülük tedavisinin yan etkileri çok olmamakla beraber sülüğün ısırdığı yerde hafif ağrı hissi olabilir. Sülük ısırığı sonrası kaşıntılar olabilir. Bu yan etkiler her insanda aynı derecede değildir. Bazıları hiç hissetmez Sülüğün ısırdığı bölgeye sarı kantaron yağı sürülmesi kaşıntıyı azaltır. Sülük tedavisinde doğru cins sülük seçilirse ısırık izi kalmaz ancak medicinalis cinsi olmazsa hafif kahverengi leke kalabilir. Sülük tedavisinden 24 saat sonra duş alınabilir. Sülük tedavisinin yan etkilerinden sık görülmese de kanama vardır. Ancak bu kanamalar hiçbir zaman günlük hayatı olumsuz etkileyecek miktarda olmaz.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...