Sülük Tedavisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yazı Boyutu

Sülük Tedavisi Nedir?

Sülük tedavilerinde sülüğün salgısında vücuda verdiği 120 çeşit faydalı enzim dikkate alındığında Avrupadaki ismi ile tam bir doğal ilaç deposudur. Sülük uygulayıcısı eğitimli olmalıdır. Doktorun belirlediği noktalara sülükleri doğru şekilde tutturmalı ve sülükleri hastaya uygun sürede, hatta bazı hastalarda sülük düşene kadar bekletmeli sonrada tekniğine uygun şekilde sülükleri toplamalı ve sülüğün ısırdığı yeri hiç kanamayacak şekilde pansuman yapıp kapatabilmelidir.

Sülük tedavisinde en önemli konu her sülüğün tek kullanımlık olmasıdır. Böylece sülük tedavisinde hijyenin en önemli şartı yerine getirilmiş olur.

Sülük tedavi sürecinde özel tür sülükler kullanılmaktadır. Tıbbi Sülük yani diğer adı hirudo medicinalis. Genel olarak ayrıldığında küçük orta ve büyük boyları vardır. Sülük tedavisi yapma yetkisi olan bir hekim noktaları belirlemeli ve sülükler o noktalardan tutturulmalıdır.
 

Sülük Tedavisinin Faydaları


Metabolizmayı düzenlediği için metabolik hastalıklarda özellikle diyabette şeker hastalığında koruyucu ve tedavi edicidir. Amputasyon organ kaybı, nöropati gibi komplikasyonları oldukça geciktirir. Dokulara kan akışını rahatlatır böylece dokular iyi beslenir.

Sülük tedavisinin bir başka faydası kan dolaşımındaki tıkanıklıkları, damar sertliği daralmalarını salgıdığı enzimlerle açmasıdır. Sülük salgısındaki enzimlerin kimyasal etkileri sayesinde damarlardaki tortular erimeye ve çözülmeye başlar. Aksi taktirde damar tıkanıklıkları sonucu felç, inme hemipleji riskleri vardır. Ayrıca sülük tedavisi olan insanların sinir harabiyetleri yani nöropatileri daha çabuk restore edilir.

Sülük tedavisinin vücudun kan basıncına da olumlu yönde etkileri vardır. Kan basıncını dengeler. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan akupunktur noktalarına uygulanan sülükler tedavi başarısını yükseltmektedir.

Sülük salgısındaki enzimlerin en önemli etkilerinden biri antienflamatuar iltihap kurutucu etkisidir. Bu etki bütün otoimmün ve romatizmal hastalıklarda modern tıbbın yetersiz olduğu kısımlarda yüz güldürücü sonuçlar verir. İltihabi proçesli hastalıklarda sülük tedavisi bir çeşit aşılama gibi etki gösterip, vücudun verdiği cevabın eşiğini yükseltir. Artrit, pankreatit, hepatit, dermatit, vaskülit , nörit semptomlarına karşı sülük salgısının etkili iyileştirme gücü vardır.

Sülük tedavisinin cilt hastalıklarında da iyileştirici etkisi vardır; yaraların temizliğini sağlar, yara iyileşmesini hızlandırır. Ciltte temiz kan dolaşımını artırır. Enzimlerin de etkisiyle ciltte, yüzde yenilenme, gerilme, canlanma, kırışıklıkta azalma, renk açılması, beyazlama gözlenir. Ciltte kollajen miktarını korur. Bayanlar özellikle yurt dışında güzellik amaçlı ciltlerine sülük uygulamaları yaptırmaktadırlar.

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...