Sülük Tedavisinde Dikkat Edilecek Noktalar

Yazı Boyutu

Sülük Tedavisi

Sülük Tedavisi tıbbi sülüklerle(Hirudo medicinalis) yapılan bir tedavidir. Bu sülükler belirli kurallara uygun, hijyenik koşullarda yetiştirilerek sadece bir kez kullanılan, doğal ilaç deposu olarak adlandırılan varlıklardır.
Sülükler salgılarında birçok tedavi edici enzim içerirler. En iyi bilinen maddeler, hirudin ve eglin dir. Bu maddeler, birçok yararları arasında antiinflamatuar, antibiyotik, antikoagülan, antibakteriyel, antifungal, antiviral kan lenf dolaşımını artırıcı özellikleri olan maddelerdir.
Sülük Tedavisinde Dikkat Edilecek Noktalar Sülük tedavi bölgesini tutması için istenilen konuma ayarlanır. Keskin dişleri olan üç çenesi vardır. çok minik dişleri ile deri yoluyla yüzeyel ısırık yapar. ilk salgısında uyuşturucu özelliğinden dolayı yüzeysel ısırık çok hafif hissedilir. Bu salgılar ağrı önleyici özelliğe de sahiptir.
Sülük tedavisinde Yaklaşık 20-30 ml kan emilimi sırasında ilk 20-30 dakikada sülük salgısındaki faydalı enzimleri vücudumuza verir. Normal sülük tedavisi seansı 45 dakika ile bir saat arası sürebilir.
Sülük Tedavisi eş zamanlı olarak vücudun kendi iyileşme süreçlerinin aktivasyonuna da sebep olur. örneğin diz eklem ve vücut ağrılarında hissedilir derecede, yüz güldürücü düzelmeler görülür.

Sülük tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

Artrit, Osteoartrit, Osteoartroz, Tenisci dirseği, Bel Kaması, disk kaymaları, Syatik, pıhtılaşma eğilimleri, tromboz, flebit, iltihabi hastalıklar, mikrobik hastalıklar da sülük tedavisi uygulanır.
Sülük tedavisi insan uygarlığının başından beri tıpta kullanılmaktadır. sinir sistemi anormallikleri, diş problemleri, cilt hastalıkları ve enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birçok hastalığın ilk evresinde geçmişteki gibi günümüzde de kullanılmaktadır.
Bugün, çoğunlukla plastik cerrahi ve diğer mikrocerrahi ameliyatlarında yara iyileşmesini hızlandırmada yara temizliği ve kanlanmasında kullanılmaktadır.
Sülük tedavisi kolay uygulanabilir olmasıyla da hekim ve hastaların dikkatini çekmektedir. Sülük tedavisinin yan etkilerini önlemek için bazı kurallara uymak gerekir. Öncelikle hirudo medicinalis denen cinsi kullanılmalıdır bir diğer adı tıbbi sülüktür. Komplikasyon oluşmaması için en önemli konulardan biri hijyen ve sülük tedavisinde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru tedavi noktasına uygun boyda sülüğü uygun sürede koymaktır.

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...