Sülük Tedavisinin Faydaları Ve Etkileri

Yazı Boyutu

Sülük Tedavisinin Faydaları Ve Etkileri

Sülük görüntüsü itibarı ile biçimsiz bir hayvan gibi görünse de insan için faydalı yüz yirmiye yakın enzim salgılar. Sülük tedavisi çok faydalı doğal ilaç niteliğindeki enzimleri içerir. Bu enzimler hastalıkların temelindeki sebeplerde çok etkilidir. İnsanlardaki hastalıkların temelinde ya enfeksiyon ya iltihap, ya da doku harabiyeti vardır. Sülük tedavisinin faydalarının en belirgin olanları enfeksiyona karşı antibiyotik etki, iltihaba karşı antienflamatuar etki, doku harabiyetine karşı epitelizan skatrizan yani hızlı iyileştirici etkidir. Sülük tedavisinin faydaları antik çağlardan beri bilinir. Kirli kanı dışarı alır, vücuda birçok şifalı doğal ilaç verir.


Sülük Tedavisi Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

Sülük tedavisinin en çok faydalı olduğu hastalık grubu kronik iltihabi hastalıklardır. Sülüklerin kronik ödem çözücü, damar açıcı etkilerini de gözardı etmemek gerekir. Sülüklerin günümüzdeki kaynaklara göre 600 türü vardır. Bunlardan 15 türü, insanların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu türün adı hirudo medicinalis dir. Sülük tedavisi iltihaplı veya iltihapsız artrit tedavisinde kullanılır. İskemik kalp hastalıklarında, arter ve ven damar tıkanıklıklarında, hipertansiyonda, hatta bronşit ve bronşial astım da sülük tedavisi kullanılır. Hepatit, mide ülseri, pankreatitli hastalarda sülük tedavisinden faydalanılmaktadır. Psöriasis yani sedef, herpes, egzema gibi deri hastalıklarında da sülüğün etkisi belirgindir. Sülük tedavisinin faydalarının en belirgin olanı nöropatolojilerdeki nörotropik etkidir.


Sülük Tedavisi Pıhtılaşmayı Önler

Sülük tedavisi esnasında sülükler insan vücuduna antikoagülasyon ajanları olan enzimlerini verir. Bunlar kanı sulandırır ve pıhtılaşmayı önler. Pıhtılaşma eğilimleri belirli yaşlardan sonra enboli ve hemipleji için ciddi risklerdir. Kısacası kalp krizi, felç, inme atakları olabilir. Hele bizler gibi stresli şehir hayatı yaşayanlarda bu riskler oldukça fazladır. Sülük tedavisinde hirudin salgılanır ve trombinleri bağlar, bu da pıhtılaşmayı önler. Sülük tedavisi pıhtılaşmaya sebep olan trombosit agregasyonunu da önler.

Sülük Tedavisinde İltihap Kurutucu Etki

Sülük tedavisinin faydaları arasında en belirgin olanı tüm vücutta, omurgada, kaslarda, eklemlerde oluşabilecek iltihapları kurutması veya iltihap oluşmasını önlemesidir. Bunu plazmin ve tripsini inhibe ederek yaptığını yazan kaynaklar vardır.

Sülük Tedavisinde Ağrı kesici Ve Mikrop Öldürücü Etki

Sülük tedavisinde hastalardan edinilen tecrübelerde en çok işitilen söz “ağrılarım geçti” sözüdür. İlk seans sülük tedavilerinde bunu duymaya başlarsınız. Bakteri, virüs ve mantar üremesini durdurucu etkisi de vardır. Yıllardır olan kronik mantar ve bakteriel enfeksiyonlarda hastalıklı bölgenin en uzağından başlayıp yakınlarına doğru yapılacak 7-8 seansla hastanın iyileşmeye başladığı gözlemlenebilir.
Dr. Turanşah Tümer
 

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...