Hacamatla İlgili Hadisler
Hacamatla İlgili Hadisler

Dünyanın en doğru sözlü insanı olan Allah’ın elçisi Hz. Muhammed (sav) hacamat tedavisini ümmetine ısrarla tavsiye etmiş ve bu tedaviyi kaynaklara göre yaklaşık 47-48 kez kendisine yaptırtmıştır. Peygamber tavsiyesi olan bu tedaviyi insanlık dikkate almalı bundan yararlanmalıdır.

İslam dinine göre hacamat tedavisi değerli bir tedavi olması sebebiyle tüm dünyada müslümanlar bu tedaviyi yaptırıp tıbbı nebeviden istifade etmektedirler. Hacamat tedavisinin islam dinideki yeri hakkında bize hadis kitapları bilgi vermektedir. Bu kaynakların başlıcaları; Sahih-i Müslim, Sahih-i Buhari, Tirmizi, Ebu Davut, İbn Macedir. Burada şuna dikkat edilmelidir. hacamatla ilgili hadislere bilgilere bakılacaksa internetten ziyade kaynakların kendisine yani kitaplara bakılmalıdır.

Hz. Muhammed (sav) zamanında yapılan hacamat hem hastalıklardan korunma hemde tedavi amaçlı yapılırdı. Resulullah (sav) kendisi hasta olmasa bile yaptırmıştır ve ümmetine tavsiye etmiştir. Ebû Taybe adında bir haccâma başı ve vücudundan hacamat yaptırmıştır.

Hacamatla ilgili hadislerin biri şudur; “Hacamat sizin için en iyi tedavi yollarından biridir.”(Buhari tıp-13, Müslim musakat-62-63) bu hadisi şeriften anlaşılan biz hacamatı anlasak ta anlamasak da hacamat bizim için iyi bir tedavi yolu dur.

Hacamatla ilgili hadislerden bir diğeri; Resulullah (sav) miraç gecesinde meleklerden oluşan cemaate her uğradığında meleklerin kendisine “Hacamat olmaya devam et! ümmetine de hacamat olmalarını emret!” dediklerini nakleder.(Tirmizî-tıp 12, İbn Mâce- tıp 20) Resulullah (sav) iki omuzu arasından yani kâhilden hacamat yaptırırdı ve şöyle buyurdu; “Kim herhangi bir hastalık için bu kandan akıtırsa, bir başka ilaçla tedavi görmese de zarar görmez.(Ebû Dâvûd- Tıp 4, İbn Mâce- Tıp 21)

Küttüb-i Sitte de geçen bu ve benzeri hadislerde hacamat tedavisinin koruyucu hekimlikte ve tedavi edici hekimlikte birde hekim bilgi, beceri, kotrolü ve tecrübesiyle yapılması insanlık için önemli bir hizmettir.

İslam Dininde Hastalıktan Korunmada Hacamatın Önemi

Resulullah (sav) hacamatı o dönemin en iyi tedavilerinden saymıştır. Hacamat tedavisinde, vücutta hacamat yapılabilecek tedavi noktalarının bilinmesi önemlidir. Hadis i şeriflerde geçen hacamat noktaları baş, boyun, omuz, ayak ve bacaktır. Buralardaki akupunktur tedavilerinde kullanılan organları etkileyen uyaran tedavi noktalarından hacamat yapılması çok etkili sonuçlar alınmasına sebep olmaktadır. Hacamat vücudun herhangi bir noktasına yapılmaz. İç organlarla ilgili akupunktur tedavi noktalarına yapılır. Modern tıp her geçen gün hastalıklara karşı yeni tedavi usulleri geliştirmeye çalışmaktadır. Bu tedavilerin etkisini güçlendirmek için hacamat tedavisi elzemdir. Çünkü temizlenen vücuda her yapılan tedavinin etkisi artar.

Hacamatla ilgili bir başka hadisi şerif; Resulullah (sav) buyurdu ki; “Hacamat yapan ve yaptıran ne güzel bir iş yapmıştır, zira kan yoğunlaşırda adamı hasta eder hatta öldürür.”(Buhari, Müslim, Tirmizî)

Hacamatla ilgili hadislerde Peygamber efendimiz koruyucu hekimliği ön plana almıştır. Yani hastalılardan korunmak tedavi olmaktan daha önemlidir. Hastalıklara yakalanmayı önlemenin esaslarını bilmek ve toplumda yaygınlaştırmak gerekir.

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...