Yüz Hacamatı Nedir? Faydaları Nelerdir?
Yüz Hacamatına İnsanlar İlgi Göstermektedir

Hacamat tedavisi M.Ö. 1550 yılında tıp kitabı olan Ebers papyrüsünde anlatılmaktadır. Mısır, Çin ve Yunanistan’daki eski uygarlıklarda hastalık tedavisinde hacamat tedavisi yaygın olarak kullanılmıştır. O tarihlerde boynuz ve bambu kullanılmakta iken günümüzde cam kupa ve plastik kupalar kullanılmaktadır.

Yüz bölgesine yapılan hacamatta iğne ucu ile iğneleme tekniği kullanılır. Küçük baby kupalarla minik negatif basınç oluşturulur. Ciltte bölgesel kan dolaşımının artması ile epidermiste oksijenlenme ve beslenme artar. Yüzdeki komedonları, siyah lekeleri temizlemenin en iyi yolu baby kupalarla yapılan vakumlama ve iğne ucu dokundurmaları sonrası küçük vakumlamalardır. Yüz de durağanlaşmış bölgelerdeki sıvıların drenajı ile ödem çözülür. Yüz hacamatı ile yüz ödemi çözülüp, gözenekler açıldığı için kronik şişkinlik azalıp elmacık kemikler belirginleşir. Yüz hacamatında bunların yanında ciltte yenilenme, gerilme, nemlenme, kırışıklıklarda azalma, canlılık, tek ve canlı renk, renkte açılma, matlıkta azalma belirtileri de gözlemlenebilmektedir. Yüz cildinde kabalık ve sertlik yerini esneklik ve yumuşaklığa bırakır. Bütün bunlar tabi ki bir iki seans yüz hacamatı ile olmaz. Düzenli aralıklarla uygulanan cilt kürlerinin sonucunda bunlara ulaşılabilir. Yüz hacamatı ehil ellerde yapılırsa hiçbir risk taşımadan uygulanabilmektedir.

Yüz Hacamatından Önce Bayanların Endişeleri Nelerdir?

Tüm insanlar için yüz bölgesine yapılacak her müdahale sonrası yüzde iz kalıp kalmayacağı en çok merak konusudur. Yüz hacamatı tedavisinde sadece iğnenin ucu 0,5 mm derinlikte cilde uygulandığı için tedaviden yaklaşık 15 dakika sonra hastanın yüzü ilk geldiği gibi normal bir görüntü alır. İz kalmadığı gibi hiçbir yan etkisi de yoktur.

Yüz Hacamatının Dolaylı Faydaları Nelerdir?

Yüz hacamatı ile yüzdeki kas grupları da uyarılıp detoks olacağı için normal gerginliklerine ulaşır bu da cildin gergin görülmesine sebep olur. Yüz hacamatı sinüs bölgelerine de yapıldığı için sinüzit hastalığında refleks yollarla mukozadaki enflamasyonun viskozitesi azalmaya başlar. Bazı vakalarda birkaç defa yapılan yüz hacamatından sonra sinüslerdeki enflamasyon boşalmaya başlar. Hacamat tedavisi ile olan vakumlama etkisi ile çene eklemi çevresindeki kas ve fasiayı gevşer bu da eklemin daha rahat açılıp kapanmasına sebep olur. Yüz hacamatının diş hastalıklarının tedavisinde veya dişeti sağlığının korunmasında önemi çoktur. Bölgesel kan akımını artırdığı için oksijenlenmede artar ve diş hastalıklarında çoğunluğu teşkil eden anaerob bakteri üremesini baskılar. Bu da diş çürümelerini azaltır. Ancak diş apsesinin üzerine yakın bölgeye hacamat yapmaktan kaçınmak gerekir.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...