Yüksek Doz C Vitamini Takviyesi


Yüksek Doz C vitamini antioksidan etkisinden dolayı ve bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde çok sık tercih edilir.

YÜKSEK DOZ C-VİTAMİNİ
Askorbit asit olarak da bilinen C Vitamini suda eriyen vitaminler grubundadır.Vücutta kollajen yapımını sağlamak için kullanılır. Kollajen ise yara iyileşmesi,eklem şikayetlerinde en etkili maddedir.
Aynı zamanda Yüksek Doz C vitamini antioksidan etkisinden dolayı ve bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde çok sık tercih edilir.
C Vitamini vücutta kendi kendine üretilemez ve depolanamaz. En zengin kaynağı taze meyve ve sebzelerdir. Ancak meyve ve sebzeler tüketildikten sonra vücutta uzun süre tutulamamaktadır. Bu nedenle IV (damar) yolla Yüksek Doz C Vitamini takviyesi almak çok daha etkili ve kalıcıdır.
C Vitamini Görevleri

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Enfeksiyonlara karşı koruyucudur.
  • Kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır.
  • Demir ve folik asit emilimini kolaylaştırır.
  • Kollajen üretimine fayda sağlar. Cilt ve bağ dokusuna esneklik kazandırır.
  • Kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
  • Gribal enfeksiyona karşı koruyucudur.

YÜKSEK DOZ C VİTAMİNİ NEDİR
Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, glikoza benzer suda çözünür bir bileşiktir. Asit çözeltisinde oldukça kararlı olmasına rağmen, oksidatif enzimlerin aktivitesini uyaran ışığa, ısıya ve havaya çok duyarlıdır.
Çok önemli işlevlerinden biri, cildin, bağların ve kemiklerin bağ dokusunun oluşumu için gerekli bir protein olan kolajeni aktif tutmaktır. Yüksek doz C vitamini, yaraların ve yanıkların iyileşmesinde önemli bir role sahiptir, çünkü skarın bağ dokusunun oluşumunu kolaylaştırır. Arter duvar hücrelerinin kalp atışlarını genişletmek ve kasılmaları için kollajene ihtiyacı vardır; kılcal damarlar da buna ihtiyaç duyar çünkü daha kırılgandırlar. Yüksek doz C vitamininin bir başka önemli özelliği, onu bir gıda katkı maddesi olarak yararlı kılan antioksidandır. Bu işlev, yüksek doz C vitamini kendi kendine oksitlendiğinde ve daha sonra demir veya bakır gibi oksitlenmiş maddeleri yeniden ürettiğinde ve onları orijinal formlarına döndürdüğünde gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında zararlı oksitleyici ajan çıkarılır.

C vitamini bağırsaktaki demiri oksidasyondan korur, ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunur ve kanamayı önler. Ayrıca bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır ve alerjiye neden olan bazı maddelerin etkilerini azaltır. Bu nedenlerden dolayı, Yüksek doz C vitamini sıklıkla soğuk algınlığının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır. 

 Yüksek doz C vitamininin diğer besin maddeleri ile önemli ilişkileri vardır. Hormon haline gelen fenilalanin ve tirozin gibi bazı amino asitlerin metabolizmasına katkıda bulunur. C vitamini, aktif olmayan folik asit formlarını aktif folinik asit formuna dönüştürür ve kalsiyum ve demir metabolizmasında önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca tiamin, riboflavin, folik asit, pantotenik asit, A ve E vitaminlerini oksidasyondan korur. Beyin ve omuriliği serbest radikallerin yok edilmesinden korur. 
Anahtar kelimeler: Yüksek doz C vitamini, enfeksiyon, soğuk algınlığı
 

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...