YARALANMALARDA TIBBİ HACAMAT ETKİSİ
Vücutta herhangi bir hastalık ya da travma sebebiyle oluşabilecek, yırtılma, zedelenme, ezik, delici, kesici veya ameliyatlar sonucu beklenen yara iyileşme sürecinde eğer kan yenilenmemiş, tortu ve toksinden temizlenmemiş ise enfeksiyon ihtimali vardır ve iyileşme gecikir.

Dikkat edilirse çocukluk çağlarındaki yara iyileşmeleri hızlıdır. Bunun sebebi çocuklarda metabolizmanın yüksek olması, kanlarının taze, tortu, toksin, iltihabi faktörler ve enfeksiyon amilleri bakımından temiz olmasıdır. Periyodik olarak hacamat olan insanların aynı çocuklar gibi metabolizmaları yüksek, kanları taze ve temizdir. Bu nedenle hacamat olan kişilerde çeşitli sebeplerle oluşan yaralar hem hızlı iyileşir hem de yaralanan bölgeler enfeksiyonlara karşı dirençli ve temiz kalır. Hacamattan fayda gören yaralanmalar şöyle sıralanabilir:
  • Tahriş yaralanmaları; farenjit, laranjit, konjonktivit, cilt tahriş yaraları,
  • Trafik kazaları sonrası yaralanmalar; ezici, delici, kesici, künt yaralanamalar, yumuşak doku yaralanmaları, kemik kırık ve çatlamaları
  • İç organlarla ilgili yaralanmalar; mide, bağırsak yaraları, böbrek, karaciğer, akciğer, pankreas ve diğer iç organlarda çeşitli mikrobik, travmatik ve veya otoimmün sebeplerle oluşan yaralar, idrar torbası, idrar yolu ve üreme organlarında oluşan travmatik ve kronik hastalıklar sebebiyle gelişen tahrişler, yaralar
  • Kas-iskelet sisteminde oluşan kas yırtılmaları, lif esnemeleri, yeni bel,boyun fıtıkları -ki bunlar yırtılma sonucu oluşan yaralanmalardır-.
  • Ameliyat sonrası olan yaralar.

Dr. Turanşah Tümer
Kupa Tedavisi (Hacamat) Uzmanı
www.tibbihacamat.com

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...