Tıbbi Hacamat Tedavisinin Sporculara Etkisi
Tıbbi Hacamat Tedavisinin Sporculara Faydaları

Tıbbi hacamat tedavisi sporculara zindelik ve güç katar. Sporcuların sağlıklı oldukları halde müsabakadan önce hacamat yaptırmalarının sebebi budur. Hatta şunu söyleyebiliriz ki; kuru kupa tedavisi bile kaslarda ve kemiklerde hacamata göre daha düşük oranda olsa bile güçlenmeye sebep olur. Sporcuların antremandan 24 saat önce yapacağı hacamat veya kuru kupa tedavisi kaslarda yeterli kanlanmayı sağlayacak ve gücü artıracaktır.

Tıbbi hacamat tedavisinin faydaları sporcularında dikkatini çekmiştir. Hatta yarışmaya katılmadan önce kendilerine hacamat veya kuru kupa tedavisi yaptıran dünyaca ünlü sporcular vardır. Son günlerde yapılan Rio olimpiyat oyunlarında dünya yüzme şampiyonu Michael Phelps’in hacamat yaptırdığı basının da dikkatini çekmiş ve fotoğrafları yayınlanmıştır. Tıbbi hacamat tedavisinin faydalarından biri de kılcal damarlar etrafında hücreler arası viskozite yani yapışkanlığı azalttığı için dokularda geçirgenliği artırıp, doku esnekliği oluşturmaktır. Yani kas ve tendonların esneme payı artmaktadır. Bu da herkes için iyi olduğu gibi sporcular için de oldukça önemlidir.

Tıbbi Hacamat Kas Ve Kemikleri Nasıl Etkiler?

Tıbbi hacamat tedavisinin sporculara faydası çok belirgindir. İnsan bedeninin güçlü olması, postür denen duruşun sağlam olması yani yere sağlam basıp, beden hareketlerini güçlü ve kararlı yapabilmek için tıbbi hacamat tedavisine adeta muhtaçtır. Ortada bir hastalık olmasa bile herkes için gerekli olduğu kadar sporcular için de elzem olan hareket sistemini oluşturan kemik, kas ve sinir sistemlerinin uyumlu ve sağlıklı çalışması gerekir. Bu durum günlük hayatı çok olumlu etkiler. Hatta insanın moral ve psikolojik olarak iyi olmasını sağlar. Hacamat kas dokusunda esnekliği sağlayıp iyi kanlanmasına sebep olduğu için kaslara hızlılık ve güç verir. Kemik dokusunda da osteklastik ve osteoblastik aktiviteyi optimum seviyede tutarak kemiklerde makul esneklik, yenilenme ve sağlamlık oluşturur.

Tıbbi Hacamatın Sinir Sistemi Ve Reflekslere Etkisi

Tıbbi hacamatın sporculara faydalarının en son bölümünü sinir sistemi oluşturur. Kasların kasılması komutunu veren beyin kablolar ile kaslara bağlıdır. Kasların güçlü ve hızlı kasılması görevini sinir sistemi sağlar. Hacamatın sporculara veya hareket sistemine en önemli katkısı sinir iletimi ve refleksler üzerine olan güçlü detoks ve yenileme etkisidir . Çoğu hareket bozukluğu hastalıklarının temelinde sinir iletim bozuklukluğu hastalıkları yatar. Özellikle tarama hacamatının sinir hücre tamirinde, reflekslerin hızlanmasında, hücre yenilenmesinde tedavi edici gücü vardır.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...