Tıbbi Hacamat Tedavinde Vakumlama Etkisi
Tıbbi Hacamat Tedavinde Vakumlama Etkisi

Hacamat tedavisinde uygulanan vakum ile oluşan negatif basınç, kanı vakumdan etkilenen bölgeye daha güçlü ve hızlı akmaya zorlar. Bundan dolayı hacamattan maksimum faydayı görmek istiyorsak bir bölgeye kupaları toplu halde 4-6 adet arası kiloya yaşa uygun dozda vakumlatmak gerekir. Bu durum o bölgenin ve o bölge izdüşümüne rastlayan organların topluca beslenmesini ve oksijenlenmesini artırır. Aynı zamanda o bölgede toksinleri serbest bırakarak enerji akışını sağlar. Kan ve enerji akışı sağlıklı ve güçlü olduğunda, vücudumuz invaziv bakteri ve virüslere, parazitlere, mantarlara karşı daha güçlü yanıt verebilir. Hacamatla vücut toksinlerden kurtulur, bağışıklık sistemi güçlenir bu da kendimizi enerjik, zinde ve sağlıklı hissetmemize sebep olur. Hacamat tedavisi son derece konforlu ve etkili bir tedavidir. Dolaşım sistemi içinden toksinleri dışarı aldığımızda kas dokusu, fasya ve cilt metabolik kalıntılardan temizlenmiş olur. Vücuttaki tedavi bölgelerine uygulanan vakum aynı zamanda derin doku masajı sağlayarak kolları (trapez, omuzlar) uzun arka kasları (quadratus lumborum, paraspinals) yumuşatır. Kan dokusu, fasya ve tendonlar aracılığıyla kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olur. Derin dokuda hücreler arası sıvıda durgunluk, gölenme varsa, metabolitler tıbbi hacamat aracılığıyla tahliye edilecek, yüzeysel deri katmanı tazelenecek ve yumuşak hale gelecektir. Bu etkili bir detoks tepkisinin olumlu bir işaretidir.

Tıbbi Hacamat Tedavisinde Vakumlamada Olan Hafif Ağrı

Tıbbi hacamat tedavisinde vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ağrı ve yorgunluk belirtilerinin nedenlerinden en önemlisi, laktik asit ve vücut yüzeyinin hücreler arası matrixte birikmiş olan atık ürünlerin kan akımını bozması sebebiyledir. Vakumlama sırasında oluşan ağrı çok hafif olup genelde hastalar tarafından önemsenmez. Biriken bazı toksinler bir kısım hastalarda kaşıntılara sebep olabilir ama bu geçicidir. Hacamat tedavisiyle yüzeysel kan damarları, genişleyerek kan havuzu oluşturur ve bu da bölgesel kan akımını artırır. Bunun sonucu olarak, hücrelerin daha fazla oksijen ve gıda alımı sağlanarak, ağrı ve yorgunluk kaybolur, kaşıntı sebepleri de vücuttan uzaklaştırılmış olur.

Hacamat Tedavisinin Genel Etkileri

 • Hacamat tedavisi ile toksinler ve lokalize enfeksiyon amilleri vakum yoluyla dışarı alınır.
 • Hacamat tedavisi negatif basınç yaratarak kasların gevşemesine neden olur.
 • Lokal ağrılarda ve kas spazmlarını çözmede çok etkilidir.
 • Hacamat tedavisi bağırsaklar ve gastrik ülser gibi bazı gastrointestinal hastalıkların tedavisinde sindirim sisteminin salgılarını düzenler.
 • Fazla asit salgısını azaltıp normalleştirir.
 • İshal ve kabızlığı önlemede etkilidir.
 • Obezitenin nedeni lokalize yağ birikimi olan bölgelerde yağ yakmada etkilidir.
 • Hacamat tedavisiyle oluşturulan negatif basınç vücuttaki doku kanlanmasını regüle eder.
 • Hacamat, bacaklarda karıncalanma ve uyuşmalarda doku oksijenlenmesini sağlayarak kan akışını hızlandırıp bu şikayetlerin düzelmesinde etkili bir tedavidir.
 • Hacamat ağrı giderici bir etkiye sahiptir.
 • Hacamat eklemde şişlik, ağrı ve sıvı birikmesi gibi şikayetlerde patolojik sıvıyı ortamdan uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Bilim Adamları Tarafından Hacamat Tedavisinin Kanıtlanmış 3 Etkisi Vardır:

  1. Vücuttan toksinler ve hasarlı kan hücrelerinin çıkması ile zindelik ve enerjide artış.
  2. Organların fonksiyonunu iyileştirme.
  3. Vücuttaki bağışıklık kuvvetlenmesi.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...