Tıbbi Hacamat Hakkında Merak Edilenler
Tıbbi Hacamat Hakkında Merak Edilenler

Tıbbi hacamat tedavileri hakkında bazı yanlış kanılar vardır.İnsanlardan özellikle hacamatla ilk defa tanışan insanlar bazı endişeler taşıyabilmektedir. Tıbbi hacamat tedavisini yıllardır yaptıran insanlarda böylesi kaygılar hiç olmaz.

Hacamat Hakkındaki Endişeler

Bu kaygılar şöyle sıralanabilir; acıma olacak mı? çok kanar mı? çiziklerin izi kalır mı? Hacamatın yan etkisi var mı? gibi… Eğer hacamat tıbbi bilgilerle, becerikli ellerde, kaliteli malzeme ile yapılırsa bu endişelerin hiçbir karşılığı yoktur. Bunları şöyle açıklayabiliriz.

Hacamat Nasıl Kaliteli Yapılır?

Tıbbi hacamat tedavisi doğru noktalardan sadece milimetrik dokundurma şeklinde çizikler atılarak yapılırsa; ne acı hissedilir, ne kanama olur, ne de çiziklerin izi kalır. Hacamat tedavisi olan kişi tedavi esnasında hafif bir sızı hisseder ama bu durum uygulama sonrası tamamen kaybolur. Tıbbi hacamat tedavisinin en güzel yanı hiçbir şekilde komplikasyon yani yan etki veya risk taşımamasıdır. Hacamat yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de kullanılan hacamat malzemelerinin kalitesidir. Malzemeler birinci sınıf bistüri, kupa, pamuk , eldiven ve çakmak olmalıdır. Hacamatı çok hassas, acıtmadan, iz kalmayan, dokunma çiziklerle el sanatı haline getirmeye çalışan hekimler için bu malzemelerin her birinin hatta kupanın içine konacak pamuk miktarının bile önemi vardır.

Neden Hacamat Malzemeleri Steril Ve Kaliteli Olmalıdır?

Bistüri birinci sınıf cerrahi bistüri olmalıdır. Aksi taktirde jilet gibi malzemelerle yapılan çiziklerde kanama riski ve iz kalma ihtimali yüksektir. Hekimlerin ameliyatlarda jilet yerine cerrahi bistüri kullanmasının bir sebebi de budur. Kupa hem cam hem de kişiye uygun hacimde olmalıdır aksi taktirde ciltte yeterli negatif basınç oluşmaz yada aşırı basınç oluşur. Bu da yumuşak dokuya zarar verir hacamatın dozunu olumsuz etkiler. Ciltte su toplanmasının, kabarık su dolu kesecikler oluşmasının sebebi budur. Cam kupanın içindeki pamuk kaliteli ve kişinin cilt yapısına uygun miktarda olmalıdır. Aksi taktirde vakumlama eksik veya fazla olur. Hacamat yapılacak bölge iyi uyuşmaz ve hacamatın dozu yeterli olmayacağı için hacamat mucizevi sonuçlarını elde etmek zorlaşır.

Tıbbi hacamat tedavisi yapacak hekimin el becerisi en önemli faktör olmakla birlikte kullanılan malzemelerin kalitesi hacamat ın kalite ve dozunu belirler hatta eldiven ve ateş yakılan çakmak bile. Eldivenin bu konuda ne önemi olabilir diye merak edebilir. Kaliteli eldiven ele iyi oturur, bistüriye iyi hakim olmayı sağlar iyi kontrol edilen bistüri acıtmayan, iz bırakmayan çizikler atılmasına sebep olur. Çakmak ta çakınca zamanında yanmalıdır ki kupa tam zamanında kapatılsın ve hacamatın kalitesi artsın.

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...