Tıbbi Hacamat Derin Doku Masajıdır.
Tıbbi Hacamat Tedavisi Derin Doku Masajıdır

Hacamat tedavisi ile yapılan vakumlama usulüne uygun yapılırsa, mevcut tedaviler içinde en iyi derin doku masajı etkisi yapar. Vakumlama esnasında dikkat edilecek ilk kural vücudun uygun kavşak noktalarındaki yumuşak doku miktarına uygun büyüklükte kupa seçilmesidir. Her hastanın kendine has anatomisi vardır. İkinci kural uygun hacimdeki kupaya yine kişiye uygun dozda pamuk miktarı konmalıdır. Çünkü yanacak pamuk miktarı ve kupanın hacmi oluşacak vakumlamanın gücünü belirleyecektir.

Hacamat tedavisinin derin doku masajı olabilmesi için dikkat edilecek üçüncü kural vakumlama yapan kupaların yeterli süre bekletilmesi gereğidir. Hacamat tedavisi veya kuru kupalama için ön vakumlama süresi ne çok nede az olmalıdır. Az olursa derin doku masajı olmaz, süre çok olursa da nekrozun ilk belirtileri, beslenme bozuklukları, kılcal damar kırılmaları ve doku esnekliğinde kayıplar kendisini gösterir. Hacamat kupasını bekletme süresi bazı kaynaklarda 1-2 dakika dense de bizim klinik tecrübelerimize göre 3-7 dakikadır.

Hacamatta Derin Doku Masajı Nedir?

Hacamat tedavisi ile tüm organlar kan detoksundan yararlanır. Özellikle tarama hacamatı tüm organları olumlu etkiler. Bölgesel vakumlama ile bölgesel kan akımı artacağı için yakın organ ve dokular bol oksijenlenme, beslenme ve metabolik atıklardan kurtulma faaliyetlerine maruz kalır. Hacamat tedavisinin ön vakumlamasında 4-5 santimetreye kadar derin doku masajı etkisi oluşur.

Bu derinliğe kadar oksijenlenme ve beslenmenin etkisi ile doku yumuşar, ödem çözülmeye başlar. Kan akımı arttığı için yumuşak doku hem iyi beslenir hem de iyi temizlenir. Oksijen yoğunluğu kan akımı arttığı için artar, aynı etkiden dolayı karbondioksit bölgeden hızla uzaklaşır. 4-5 santimetre derinlikte bu olayların olması vücudumuz için çok iyi bir imkândır. Hacamat vakumlamasının dışında hiçbir uygulama bu olayları başlatamaz.

Hacamatla Derin Doku Masajının Etkileri Nelerdir?

  • Durgunluğu Giderir.
  • Akışkanlığı artırır.
  • İltihabı uzaklaştırır.
  • Sinir İletisini normalleştirir.
  • Sertliği yumuşatır.
  • Sıkışıklığı giderir.
  • Yapışıklıkları azaltır.
  • Cildi yeniler.
  • Krampı çözer.
  • Ağrıyı giderir.

Hacamat Tedavisinde Vakumlama Hataları

Hacamat tedavisinde hatalı vakumlama yapılırsa, tedavi etme yerine hastalara zarar verilmesine sebep olur. Eğer uygun vakumlama yapılmazsa dokuda nekroz, ciltte yanık, yaralarda iyileşme gecikmesi olur. Ciltte kollagen ve elastik doku özelliğini kaybedip sarkmalar ve kırışıklıklar olabilir. Vakumlama hatalarının yapıldığı bölgeden geçen damar ve sinir zedelenmeleri olur. Özelliğini yitiren damar ve sinirler his bozukluklarına ve dolaşım bozukluklarına sebep olur.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...