ÜRTİKER HASTALIĞI

Yazı Boyutu

Ürtiker cildin yüzeyinde, yuvarlak hatlı, dairesel görünümlü, canlı kırmızı veya soluk, ödemli, kaşıntılı kabarıklıklardır. Akut ürtiker 6 haftadan daha kısa, kronik ürtiker 6 haftadan daha uzun süren ve haftada en az iki kez tekrarlayan ürtikerdir. Genel populasyonda görülme sıklığı %1 ile %30 arası değişmektedir.

Ürtiker Hastalığı Nasıl Olur?

Fiziksel ve veya kimyasal uyaranlar bunlar hacamatla temizlenmesi mümkün olan ağır metaller, ilaç katkı maddeleri, gıda koruyucu maddeleri, toksinler, iltihabi faktörler, yabancı proteinler, kimyasal ajanlar vs. mast hücrelerinden histamin salımına neden olur. Histamin ve diğer mediyatörler damar geçirgenliğinde artışa neden olur. Böylece plazma proteinleri damar dışına çıkar buda kaşıntı, ödem, kızarıklık, ısı artışına neden olur.
 

Ürtiker Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Ürtiker kaşıntı hastlığı; enfeksiyon, kimyasal, biriken yabancı maddeler, bakteri, mantar virütik ajanlar, ilaç ve gıda katkı maddeleri nedenleri ile oluşurken yarıya yakın bölümünde neden belirlenememiş psikolojik ve toksikolojik ajanlar sorumlu tutulmuştur. 
 

Ürtikerin Belirti Ve Bulguları Nelerdir?

Ciltteki lekelerin büyüklüğü birkaç milimetre olabileceği gibi daha geniş boyutlarda olabilir. Tek ya da çok sayıda leke bir arada olabilir. Ürkiker genellikle anjio ödem ile birlikte olur. Ürtiker cilt yüzeyinden biraz kabarık görünür. Ödem görüntüsü genel olarak 2-3 gün içinde kaybolur. Ödem genellikle yüz gözkapakları üzerinde görülür. Ürtiker bazı vakalarda solunum sistemini etkileyip nefes darlığı yapabilir.
 
TEDAVİSİ
Kliniğimizde sebebe yönelik bütüncül bakış açısıyla hasta ele alınıp bir tedavi programı oluşturulur. Geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinin seçimi, kombinasyonları,  dozu, sırası kişiye göre farklılık gösterir. Bunun için kişinin iyi değerlendirilmesi önemlidir. Hekimlerimiz muayene sonrası geleneksel tedavi yöntemlerinden uygun olan kombinasyonları hastaya uygun dozlarda seçerek tedavi sürecine başlanır.

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...