SEDEF HASTALIĞI

Yazı Boyutu

Sedef hastalığı (psoriasis); cilt hücrelerinin yenilenme süresinin hızlanması sonucunda ortaya çıkan bir çeşit kronik bağışıklık sistemi (otoimmün) hastalığıdır. Cilt hücrelerinin oldukça hızlı bir şekilde yenilenmesi, deride pullaşmaya ve kepeklenmeye neden olur. Derideki bu pulların etrafında iltihaplanma ve kızarıklıklar görülür. Sedef hastalığı her yaştan ve cinsten insanı etkileyebilir ama genellikle yetişkinlerde görülür.

Sedef hastalığı; kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir; cilt teması hastalığın sağlıklı kişilere geçmesine neden olmaz. Sedef hastalığını tam iyileştiren bir tedavi yoktur ama yeni ilaçlar ile iltihap ve plakalar azaltılabilmekte, hastalık önemli oranda geriletilmektedir.

 
 Belirtileri
Bu hastalığın belirtileri; kişiden kişiye ve hastalığın çeşidine göre değişebilir. Hastalığın görüldüğü bölgeler; vücuttaki küçük alanlar olabileceği gibi yamalar, kepek ve pullar; tüm deriye de yayılabilir. Yamalar, kaşıntıya ve ağrıya neden olabilir.
 Kırmızımsı, deriden hafifçe kalkmış, iltihaplı cilt leke ve yamaları
• Kırmızı lekeler üzerinde beyazımsı gümüş renkli plak ve pullanmalar
• Yamaların etrafında çatlamış ve kanlanmış kuru bir cilt
• Yamaların etrafında kaşınma ve yanma hissi
• Eklemlerde ağrı ve acı
TEDAVİSİ
Kliniğimizde sebebe yönelik bütüncül bakış açısıyla hasta ele alınıp bir tedavi programı oluşturulur. Geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinin seçimi, kombinasyonları,  dozu, sırası kişiye göre farklılık gösterir. Bunun için kişinin iyi değerlendirilmesi önemlidir. Hekimlerimiz muayene sonrası geleneksel tedavi yöntemlerinden uygun olan kombinasyonları hastaya uygun dozlarda seçerek tedavi sürecine başlanır.
 

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...