Sülük Tedavisinin Erken İyileşmeye Etkisi


Tıbbi sülük tedavisi nedir sorusunun tam olarak yanıtlanması için antik çağlardan beri süregelen bu tedavi yönteminin detaylarının bilinmesi gerekmektedir.

Tıbbi Sülük Tedavisi ile Hastalarda Erken İyileşme Gözlemleniyor

Pek çok hastalık için tedavi edici özelliğe sahip olan tıbbi sülük ülkemizde de alternatif tıp alanında yoğun olarak kullanılmaktadır. Hirudo Medicinalis, Hirudo Suluki, Hirudo Orientalis ve Hirudo Verbana sülük türleri tıbbi sülük adını almıştır. En yaygın olarak kullanılanı Hirudo Verbana türüdür.

Doğal ortamlarında yetişen sülüklerin vücudun ihtiyaç duyduğu noktaya tutturularak uzman gözetiminde tedavi edilmesine tıbbi sülük tedavisi denmektedir. Sülükler tutturulduğu bölgede kan emerek yeni kan akışını hızlandırır ve bu esnada verdiği enzimler sayesinde hastalığın tedavisini hızlandırır. Tıbbi sülük tedavisi nedir sorusunun tam olarak yanıtlanması için antik çağlardan beri süregelen bu tedavi yönteminin detaylarının bilinmesi gerekmektedir.


Gelişmiş pek çok ülkede geçerli ve onaylı bir tedavi şekli olan tıbbi sülük tedavisi, ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilmiştir. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarından biri olan tıbbi sülük, hastalarda erken iyileşme sağlamaktadır.


 

Tıbbi Amaçlı Kullanılan Sülüğün Faydaları

Tıbbi sülükler içerisinde Avrupa tıbbi sülüğü olarak da bilinen Hirudo Medicinalis  tedavilerde en çok kullanılan sülük türü olarak biliniyor. Migren tedavisi, kanser ağrılarının hafifletilmesi, varis tedavisi, migren, baş dönmesi ve kulak çınlaması, kas ağrıları, boyun fıtığı, el cerrahisi ve hipertansiyon gibi hastalıklarda kullanılan sülükler  hastalığın iyileşme sürecini önemli ölçüde azaltıyor.


Sülük tedavisi kandaki pıhtılaşmayı azaltıyor. Kandaki kolestrol ve şeker seviyesini düşüren sülükler aynı zamanda ağrı kesici özelliğe sahip olduğu için de hastalarda rahatlama hissi veriyor. Vücuttaki ödemi atmaya yardım eden tıbbi sülük türleri tansiyonu da düşürüyor.


Ülkemizde tıbbi sülük üretimi yapılan alanlarda hirudo verbana türü sülüğün üretildiğini görebilirsiniz. Yılda iki kez koza bırakan sülükler 5-6 ay içerisinde kullanıma hazır hale geliyor. Tedavi öncesinde en az 3 ay kadar beslenmeyen sülükler, tedavi sonrası da tıbbi atık olarak ilgili mercilere teslim ediliyor.
 
 

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...