Sülük

Yazı Boyutu

Sülük Tedavisi

Sülük tedavisi; hirudo medicinalis sülük türü ile doğru noktalara, doğru büyüklükte sülüklerle yapılan, gerektiği kadar bekletilen, sadece bir kez kullanılan enzimatik bir tedavidir. Sülüklerin hijyenik koşullarda dört veya beş kez havuzdan geçirilmeleri gerekir. Sülük salgıları doğal ilaç deposu olup, insan vücudunda tedavi edici etkileri olan enzimleri içerir. Bu bioaktif maddelerin antienflamatuar, antibakteriel, antifungal, antiviral, analjezik, nörotropik, kan dolaşımını açıcı, ödem çözücü etkileri vardır. Sülük doğru tedavi noktasına tutturulursa üç güçlü çenesi ile çene kaslarının da yardımıyla orayı çok yüzeysel olarak ısırır. Böylece tükürüğündeki salgı ile ısırdığı bölgede ağrı oluşumunu önlenmiş olur.
Sülük tedavisi dünya uygarlığının başından beri tıpta kullanılmaktadır. Sinir sistemi anormallikleri, diş, cilt hastalıkları, enfeksiyonlar, sistemik hastalıklar, genel iltihabi ağrılar, vücut şişlikleri, ödem, kan dolaşım bozuklukları gibi hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Günümüzde de plastik cerrahi ve diğer mikro cerrahi alanlarında da pıhtı oluşumunu önleme, doku uyuşması ve yara iyileşmesinde kullanımı devam etmektedir.

Sülük Tedavisi Faydaları

Diyabet hastalarında; hastalığın ilerlemesini sınırlamak, kan dolaşım bozukluğunu önlemek, sinir hasarını en aza indirmek için sülük tedavisi önem arz eder. Çünkü diyabet nöropati ve yaralarıyla öne çıkan kronik bir hastalıktır. Hastalarda uzuv kaybına kadar giden sonuçları önleme veya en azından geciktirmede sülük tedavisi çok önemlidir. Klinik olarak sülük tedavisinin önemi birçok kez kanıtlanmıştır. Nice dolaşımı bozulmuş mosmor ayaklar sülük tedavi kürleri sonrasında normal dolaşıma ve rengine kavuşmuştur.
Sülükler çoğunlukla tatlı suda yaşarlar. Kendi üzerindeki ve etraftaki mikroorganizmalar ile beslenirler. Sülükler bu yönleriyle kendi kendini temizleyen yapıya sahiptirler. Yapıştıkları yerdeki yaralar iz bırakmadan iyileşirler. Kalp damar tıkanıklığı olan hastalarda veya bir başka açıdan bakılırsa kalp damar tıkanıklığı olmasın diye koruyucu olarak risk taşıyan herkese damar açıcı pıhtı önleyici olarak uygulanabilir. En çok netice alınan hastalık grubu şunlardır; hipertansiyon, varis, hemoroit, artrit, iltihaplı hastalıklar, nöropatolojiler, cilt problemleri.

Sülük Tedavisi Nelere İyi Gelir

Sülük salgısında kanser hücrelerinin yayılmasını önleyen kemoterapi etkili maddeler tespit edilmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan testler köpeklerde kanser hücrelerinin kolonizasyonunu (birikimi) önlemede yardımcı olduğu görülmüştür.
Sülük tedavisinin hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak bu tedavi doktor kontrolünde yapılırsa yan etki oluşmaz. Tabi ki geçici kaşıntıyı yan etki olarak düşünmezsek bu böyledir. Sülük salgısında 100 ‘ün üzerinde bioaktif madde vardır. Bunlardan en önemlisi hirudin dir. Kan dolaşımı zamanla yoğunlaşma ve mikro pıhtı oluşma eğilimine girer. Buda kalp krizi, inme, felç, damar tıkanıklıkları demektir. Hirudin enzimi bu patolojileri önlemede çok güçlüdür. Ayrıca kandaki bu pıhtılaşma eğilimi kalp basıncını artırır buda yüksek tansiyon hastalığına zemin hazırlar. Yukarıda Bahsedilen tüm konular daha iyi bir kan akışını teşvik etmek içindir. Zamanla kalınlaşan kan akımını sülük tedavisi ile inceltip normal kıvamında tutabiliriz. Kardiovasküler, serebral ve periferik damar hastalığı olanda sülük tedavisi vazgeçilmezdir.
Sülük tedavisinin kullanıldığı en önemli alanlardan biride eklem ağrıları, kireçlenmeleri, artritler, artrozlar, synovia sıvı eksiklikleri ve eklem zedelenmeleridir. Akupunktur tedavi noktalarına uygulanan sülük tedavilerinden günümüzde yüzgüldürücü sonuçlar alınmaktadır.
Sülük tedavisi ayrıca glokom, göz hastalıkları, göz damar hastalıkları, göz iltihabi hastalıkları, diş eti hastalıkları, kadın hastalıkları, üreme, alopesi, cilt hastalıkları gibi konularda da dünyada kullanılmaktadır.

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...