Manuel Terapi

Yazı Boyutu

          manuel terapi                 
  MANUEL TERAPİ
 
Manuel terapi, kelimenin tam anlamıyla “uygulamalı” fizik tedavidir. El ile yapılan tedavi teknikleri, bir cihaz veya makinenin aksine hekim tarafından uygulanır.
 Manuel terapi, kas-iskelet sistemi ağrılarını ve sakatlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Hekim, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıyı azaltmak, kasları ve eklemleri manipüle etmek için ellerini kullanırlar. Manuel terapi tedavileri arasında yumuşak doku mobilizasyonu / masajı, eklem hareketliliği ve manipülasyonu ve sinir kaymalarının olduğu sinir dokularının mobilizasyonu yer alır. 
Manuel tedavi müdahaleleri, hareket açıklığını iyileştirmek, yumuşak doku inflamasyonu azaltmak, hareketi kolaylaştırmak ve fonksiyonu iyileştirmek için kullanılır.
Hekim, iyileşme sonuçlarının daha başarılı ve daha hızlı olması için uygulamalı teknikler kullanır. Birçok kronik ağrı hastası için, manüel terapi becerileri, disfonksiyon paternini kırmak ve ağrıyı azaltmak ve fonksiyonu iyileştirmek için en iyi veya tek yol olabilir.
Manual terapi, Çin İmparatorunun hanedan doktoru LOU tarafından keşfedilen yaklaşık 300 yıllık geçmişe sahip bir tedavi yöntemidir. Çin geleneksel tedaviler içinde uygulanması basit fakat bir o kadar da etkili bir tedavi yöntemidir. Zamanla bu tedavi daha da gelişmiş ve geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın vazgeçilmez bir tedavisi olmuştur.
Tüm iskelet ve sinir sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar ve ağrıların giderilmesinde uygulanan bir tıp yöntemidir. Terapinin  en önemli özelliği ilaç kullanmadan tamamen elle rahatsız olan bölgeyi tedavi etmesidir.
Omurga, eklem, kas sistemi, bağ dokularda oluşan rahatsızlıklarda etkili bir yöntemdir.
Tüm iskelet eklemler çıkıklarında, bel ve boyun ağrıları, göğüs kemiği anomalileri, omurga eğrilikleri (skolyoz), omurga eklemlerde meydana gelen çıkıklarda, Scapula (kürek kemiklerindeki) anomalileri, bel ağrıları, boyun ağrıları, migren, patella (diz) kapağı çıkıkları, ağrıları anomaliler: os pedis (ayak kemiği)`te olan rahatsızlıklar, kemik anomalilerinde tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Manuel Terapi-Yağlı Kupa Masajı

Cilt, cilt altı ve kas dokularındaki kan ve lenf dolaşım bozuklukları, bu dokulardaki damarları tıkayıcı sebepler, pıhtılaşma eğilimleri hacamatı ve yağlı kupa terapisini gerekli kılar. Aksi takdirde özellikle bel ve boyun çevresindeki kaslarda kasılmalar(spazmlar), kramplar ve buna bağlı şiddetli ağrılar oluşur.
Bütün bunların üzerine duruş, oturuş, pozisyon bozuklukları, yanlış ağırlık kaldırma şekilleri eklenirse; bel, sırt ve boyun omurlarında kaymalar, kireçlenmeler (artroz) ve fıtıklar(herni) oluşabilir. Bunlarda sinir köklerine bası yaparak şiddetli ağrılar oluşturabilirler.
Bu şikâyetlerin olduğu bel ve boyunda, uygun bölgelere yapılan hacamatla tıkanıklık açılacağı için o bölge kanlanacak, canlanacak, ödem ve spazmlar çözülecek, antienflamatuar etkilerle dokular yumuşayacak ve yağlı kupa terapisi için uygun bir zemin oluşacaktır. Sonraki tedavi seanslarında bir ila üç seans arası değişen yağlı kupa terapisi ve manuel terapi ile facet eklemler hareketlenecek, omurgadaki sıkışıklıklar azalıp kayma, kireçlenme ve fıtıklar ile ilgili şikayetleri tedavi etme imkanı olabilecektir.
Yağlı kupa terapisi ve manuel terapi, sürekli ilaç tedavisi almadan veya ameliyat olmadan önce, muhakkak denenmesi gereken, hiçbir risk taşımayan tedavi yöntemleridir.
Ameliyat randevusu almış bazı hastalarımızın tamamen şikâyetlerinin geçtiğini müşahede etme imkanımız olmuştur.
manuel terapinin faydaları
 
 

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...