İstanbul’da Hacamat Yapan Doktorlar
İstanbul’da Hacamat Yapan Doktorlar

İstanbul’da hacamat yapan doktorlar istanbul nüfusuna göre hiç yok denecek kadar az sayıdadır. Bir dönem ağırlıkla ilaç sektörlerinin de etkisiyle hacamat tedavisi unutturulmaya çalışılmıştır. Ancak tarihten ve Peygamber Efendimizden (sav) miras kalan ve insan sağlığı için çok önemli olan hacamat tedavisini insanlar terk etmemiştir. Halkımız bu tedaviye yeterli ilgiyi göstermiş, değer vermiştir. Osmanlı döneminde İbn-i Sina başta olmak üzere Mısır başhekimi ve diğer Osmanlı hekimlerinin hacamat tedavisine gösterdiği ilgiyi, Cumhuriyet dönemindeki idareciler ve hekimler göstermemiştir. İnsanlar da beş bin yıl önceden gelen, Peygamber (sav) tavsiyesi olan bu faydalı tedaviyi talep etmeye devam ettiği için, hacamat çoğu mahir olmayan kimselerin eline düşmüştür.

Bir Dönem Hacamat Tedavisi Sahipsiz Kaldı

Hacamat tedavisi bir dönem sahipsiz kalınca, önüne gelen eğitimsiz kimseler,  bilgi ve beceriye bakmaksızın “hacamat yaparım” diye eline jileti aldı. Kimisi, döneminde hekim olan dededen, atadan kalma bilgilerle belirli oranda faydalı oldu. Ama bunlar çok azınlıkta kaldı. Birçoğu İnsanlara hacamat yapacağım diye uygun olmayan bölgelere, tahmini miktarda çizik değil kesiler attı. İnsanları ne dinledi, ne muayene etti ne de tahlillerine baktı. İnsanımız da “hiç yoktan iyidir” diye kendisine hacamat yaptıracak yerler aradı. Çoğu eksik bilgilerle, acemi ellerde bazen aşırı kanamalar, bazen sinir kesileri, bazen mikrop bulaşması, bazen belirgin kesi izleri oluştu. Ya yeterli dozda hacamat yapılmadı, ya da tam tersi aşırı dozda yapıldı, insanlar perişan oldu.

Artık Hacamat Layık Olan Hekimlerin Elinde

İstanbul’da hacamat yapan doktorlar ve Türkiye’nin her yerinde hacamat yapan doktorlar bu sahipsizliğe artık “dur” demek istedi. Tıp eğitimi almış Peygamber Efendimizin (sav) sünnetine bağlı hekimler, bu kadim tedaviyi fark etti. Bir dönem farketmekte gecikti.  Ancak özellikle son yıllarda hekim arkadaşlarımız bu tedavinin önemini anlayıp, hastalarına uygulamaya başladılar.Ve her geçen gün tıbbi hacamat tedavisi yapan  hekimlerimizin sayıları artmaktadır. Bu ülkemiz açısından çok güzel bir gelişmedir.Hekimlik bilgi ve tecrübesiyle yapılan tıbbi hacamat tedavisi ülkemizde ve tüm dünyada hak ettiği değeri tekrar kazanmaya başlamıştır. İlim kimsenin malı değildir nerede bulunsa alınmalıdır. Artık tıbbi bilgi donanım ve tecrübe ile üzerine el becerisi de ekleyerek Tıbbi hacamat yapmak isteyen hekimlerimiz vardır. Bir sünneti yaygınlaştırmak isteyen, halk sağlığına, koruyucu ve tedavi edici hekimliğe katkı sağlamak isteyen hekimlerimiz kendilerini göstermeye başlamıştır. Bunlar sevindirici gelişmelerdir.
Dr. Turanşah Tümer.

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...