İstanbul’da En İyi Hacamat Yapan Yerler
İstanbul’da En İyi Hacamat Yapan Yerler

İstanbul’da en iyi hacamat yapan yerlerin oluşması halkımızın hacamat konusunda bilgi bilinç seviyesinin yükselmesi ile ilgilidir. İstanbul’da halkın hacamata en çok rağbet ettiği bölgeler Avrupa yakasında Fatih, Anadolu yakasında Üsküdar, Ümraniye bölgeleridir. Tıbbi hacamat tedavisinden alınan sevindirici sonuçların artması ile tüm Türkiye’de ilgi her geçen gün artmaktadır.

İstanbul’da en iyi hacamat yapan yerlerin oluşması sadece halkın o bölgede talebine bağlı değildir. Çünkü hacamat tedavileri de diğer konular gibi suistimale açık bir konudur. İnsanlardan bir kısmı eğitimsiz yetkisiz sağlık konusunda bilgi ve becerisi olmadan sadece para kazanmak amacıyla insanlara sağlık girişimlerinde bulunabiliyor. Bir süre sonra tedavi ettiğine kendisi de inanıp kendisine başvuranlara “hastam” diyebiliyor. İnsanların böylelerine tedavi olma istekleri çok ucuz ve sağlığına özen göstermemesi sebebiyle oluyor. Oysa sağlık tecrübeleri bize sağlık girişimlerinin çok önemli olduğunu gösterir. Bilgisiz, eğitimsiz ellerde yapılan hacamatın riskleri çok büyüktür. Altyapı, malzemeler, hijyen, sterilizasyon çok önemli olduğu gibi nereye, hangi dozda çizik atılacağı da çok önemlidir.

Hacamat Tıbbi Bilgilerle Yapılmazsa Ne Olur?

İstanbul’da en iyi hacamat yapan yerlerin oluşması hatta tüm Türkiye’de oluşması için Sağlık Bakanlığımız ciddi çalışmalar içine girmiştir. Hekimleri üniversitelerde sürekli eğitim merkezlerinde tıbbi hacamat konusunda eğiterek çoğalmalarını sağlamaktadır. Bunun halk sağlığına katkısı büyük olacaktır. Hacamat tıbbi bilgilerle yapılmazsa, hasta takip edilmezse damar sinir kesilerinden tutun da her türlü kanla bulaşan enfeksiyon gelişebilir. Hepatit, aids, viral enfeksiyonlar, mantarlar, aşırı kanamalar, sinir kesileri ile kısmi felçler, sinirsel arazlar… Bunlar hekimlik mesleği yaparken karşılaştığımız yanlış hacamat uygulaması sonucu olan vakalardır.

En İyi Hacamatı Yapanların Artması İçin…

İstanbul’da ve Türkiye’nin her yerinde en iyi hacamat yapan yerlerin artması için kendi tarihimizden İbn-i Sina, yurtdışından, Avrupa’dan tıbbi hacamat konusunda çok tecrübeli ülkelerden bilgileri toparlayıp kendi ülkemizdeki hekimlere eğitim olarak vermeliyiz. Son birkaç senedir Sağlık Bakanlığının üniversitelerde yapmaya çalıştığı da budur. Bu doğru bir yoldur. Böylelikle en iyi hacamat yapan yerler ülkemizin her yerinde artacaktır.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...