Hacamatla İlaç Yan Etkilerinin Tedavisi
İlaç Yan Etkileri Nedir? Nasıl Olur?

İlaç reaksiyonu ilaç kullanımı sonrası gelişen, arzu edilmeyen herhangi bir reaksiyonun ortaya çıkmasıdır. Deri reaksiyonları, istenmeyen ilaç reaksiyonları arasında en sık gözlenenlerdir. Herhangi bir ilaç, farklı hastalarda farklı reaksiyonlara yol açabilir. Kadınlarda daha sık görülmektedir. İlaçlar içinde insan vücuduna en çok yan etkisi olanlar antbiyotikler, ağrı kesiciler, sinir sistemi ilaçları, psikiyatrik antidepresanlar ve kan sulandırıcı ilaçlardır.

İlaç Yan etkilerinin Belirtileri Nelerdir?

Bütün ilaçların genel olarak karaciğer ve böbreğe uzun zaman içinde toksik etkileri vardır. Bu anlamda hiçbir ilaç masum değildir. Bazı yan etkiler bir, iki hafta içinde kendini gösterebilir. Bunlara erken yan etkiler denir. Deride kırmızı renkli, kabarık simetrik alanlar olabilir. Bu alanlar çoğu kez gövdenin üst kısmından basınç altındaki kıvrım yerlerinde başlar. Ürtiker kaşıntılı kırmızı plaklardan oluşur. Deri altı ve mukozalar tutulurasa anjioödem adını alır. İlaç yan etkilerinden bazı lezyonlar keskin kenarlı yuvarlak veya oval olup ilaç alımından birkaç saat sonra görülür. Hastadan alınan detaylı bilgilerle kullandığı ilaçlar ortaya çıkarılır.

Hacamatla İlaç Yan Etkilerinin Ve Reaksiyonlarının Önlenmesi

Hacamatla ilaç yan etkilerinin oluşmamasının en iyi yolu vücudun böyle zararlılara karşı kapasitesinin her zaman tolere edebilir olmasıdır. Bu da Tıbbi hacamat tedavisi ile mümkündür. Uzun süre ilaç alımı kronik hastalıkları olan hastalar için kaçınılmazdır. Bu ilaçların yıllar içinde birikip karaciğere, böbreğe, beyine, kalbe,damarlara zarar vermemesi için yıllık periyotlarla tarama hacamatı kürleri yapılmalıdır. vücudu bu atık maddelerden başka bir yolla temizleyemezsiniz. Aksi taktirde birikir ve hastalık yapar. Düzenli yapılacak hacamat tedavileri ilaç birikimine engel olacak, vücudumuz temiz kalacak buda ilaçların erken veye geç olan yan etkilerini önleyebilecektir. Eğer yan etkisinden kaçınılmayan ağır ilaçlar kullanılıyorsa bile bunların verdiği zararlar minimize edilecek hastalar rahatlayacaklardır. Hacamat tedavileri ile ilaçların yan etkilerinden kurtulma veya azaltabilme imkanı sağlıkta devrim niteliğindedir. Beşbin yıldır uygulanan peygamber(sav) tavsiyesi olan bu tedavi bu yönüyle de nimet olan bir detokstur.

Hacamat Tedavisi Dışında Alınacak Tedbirler

İlaçların yan etkilerini önlemek için alınacak tedbirler arasında en önemlisi ilaçların doğal tıbbi bitkilerden yapılması kimyasal ve sentetik ilaçlardan kaçınılmasıdır. Bir başka tedbirde geleneksel tedavilerin özellikle fitoterapinin geliştirilmesi araştırmaların ve çalışmaların bu yönde ilerlemesidir.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...