Hacamatla Ergenlik Sorunlarına Yaklaşım
Ergenlik Problemleri Nelerdir?

Ergenlik bireyin vücudunu tanıdığı, toplumda birey olarak kendine yer edindiği ve ana ve baba dan bağımsız kararlar almaya başladığı bir evredir. Ergenlik dönemine giren bireylerde gerek hormonal kaynaklı vücuttaki değişiklikler, gerekse ruhsal dalgalanmalar nedeniyle ruhsal problemler sık gözlenmektedir. Genelde hafif seyirli olan bu durum bazı bireylerde tıbbi tedaviye ihtiyaç duyacak hale gelebilmektedir. Ergenlik döneminde olan insan ların hem bedenen hem ruhen rahat, sakin bir dönem geçirmesi için tıbbi hacamat tedavisi yapılmalıdır. Yıllık kürler halinde yapılan tarama hacamatı ergenler için büyük bir kolaylık ve nimettir.

Ergenlikte Sık Görülen Ruhsal Problemler

Tıbbi hacamat tedavisinin ergenlik döneminde belirgin faydaları vardır. Genel olarak ergenlikte sık görülen ruhsal problemleri şöyle sıralayabiliriz. Yaygın anksiyete bozukluğu, depresyon, panik bozukluk, somatoform bozukluk, obsesif kompülsif bozukluk, kaygı, sinirlilik, içe kapanıklık, okul başarısında düşüş, rutin aktivitelerden zevk alamama, jest ve mimiklerde azalma, saldırganlık, belli hareketleri devamlı yapma (tik), tırnak yeme, baş ağrısı, ellerde titreme, terleme, nefes darlığı, kilo kaybı, yorgunluk, uyuşma, karıncalanma, unutkanlık, uykusuzluk. Bu problemlerin büyük bir kısmı tıbbi hacamat tedavisinin etkisi ve hastanın uyumu ile çözüme kavuşması mümkündür. Tıbbi hacamatın doğru noktalardan doğru dozlarda yapılması ile rahatlama, gevşeme, hafifleme, sedasyon, regülasyon, regeneresyon etkisi ile yukarda sayılan çoğu şikayet kaybolur.

Tıbbi Hacamat Tedavisinin Ergenlikte Etki Mekanizması

Hacamat yapılan insanlarda olan çiziklerin etkisi ile; enkefalin, endorfin, serotonin salımında artışı olur. Bunun sonucu vücutta relaksasyon, sedasyon, ve neşelilik hali oluşur. Kılcal damarlardan alınan visköz kanın etkisi ile blokajlar açıldığı için kan akımı artar. Buraya kadarki etkilerle bile vücudu rahatlayan enerjik, neşeli genç olaylara ve çevresine olumlu yönden bakmaya başlar, Kliniğimize ilk başvuruda keyifsiz, mutsuz olan gençlerin birkaç seans hacamat tedavisi sonrası rahatladığını, üzerine keyif, neşelilik hali geldiğini belirtmesi bizim için sıradan olmuştur.

Ailesel ve sosyal sorunlar yaşayan nice ergenlik çağında olan gençlerin okul başarıları düşebilmektedir. Ergenlik bunaltısı yaşayan nice genç insanımız psikolojik problemleri aşamadığı için madde bağımlılığı riski taşımaktadır. Tıbbi hacamat kürleri bu durumdaki insanlara Allah’ın İzni ile şifa ve ümit kaynağı olabilmektedir.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...