Hacamatla Ergenlik Sivilcelerinin Tedavisi
Ergenlik Sivilcesi Tanımı Ve Sebepleri

Ergenlik sivilcesi cilt içindeki kıl folikülü, sebase bezlerin birçok faktör sebebiyle oluşan, iz bırakabilen, kronik iltihabi hastalığıdır. 12 ile 24 yaşlarında sıklıkla görülür. Ergenlik sivilceleri özgüveni olumsuz etkileyebilir. Bu şikayetle gelen gençlerde psikolojik olarak olumsuz etkilenme kendini beğenememe hali belirgin olabilir. Ergenlik sivilceleri genellikle ergenlik döneminde görülse de nadiren erişkinlik döneminde de devam edebilmektedir. Ergenlik sivilcelerinin oluşumunda dört temel mekanizma vardır; androjen hormonu uyarısı ile yağ salgısında artış, kıl foliküllerinde keratin artışı, bakteri ile mikrobik birikimler, iltihap gelişimi, apseleşme. Tıbbi hacamat tedavisi tarama şeklinde yapılırsa önemli miktarlarda aknelerde sönmeler olur.

Ergenlik Sivilcesi Belirti Ve Bulguları

Hacamatla ergenlik sivilcesi tedavisi için başvuran hastalarda ki belirti ve bulgular genelde şöyledir: Bazı lezyonlar sert bazıları yumuşak iltihaplı veya iltihapsız olarak ciltte bulunurlar. Bu sivilceler en çok yüz, boyun ve gövde de bulunurlar. Şiddeti fazla olan genelde geç başvuran vakalarda yara ve apseleşme şeklinde belirtiler olabilir. Bir kısmı kapalı kistik görünümdedir.

Hacamatla Ergenlik Sivilcesi Tedavisi

Tıbbi hacamat vücudun ve kanın genel detoksunu sağladığı için ergenlik sivilceleri tedavisinde oldukça etkilidir ancak hasta tarama ve yüz hacamatı seanslarına düzenli olarak gelmesi gerekir. İnatçı vakalarda tıbbi hacamat ve sülük kombinasyonu tedavi etkinliğini arttırmaktadır. Ergenlik sivilcelerinde ciltte oluşan iltihaplı, yağlı birikintileri hem kaynağından azaltmak hemde yağ yıkımını artırmak için tıbbi hacamat tedavisine başlanır. Yaklaşık 4-5 seans yapılması gereken seanslar esnasında cilt altında çıkmak için zaman bekleyen kistik sivilceler zamanından önce cilt tarafından kusulabilir. Yani ilk zamanlar ergenlik sivilcelerinde yalancı bir artış olabilir. Bu doğaldır ve vücudun temizlenmeye başladığını gösterir. Birkaç seans hacamat tedavisinden sonra ciltteki yağlanmada azalma, iltihaplarda kuruma belirtileri gözlenir,

Hacamatla ergenlik sivilcelerinin tedavisine başvuran hastalar genelde birçok tedaviye başvurmuş yeterli neticeyi alamamış olduklarından hacamat tedavisinden çok beklenti içinde olabilirler. Oysa hacamat tedaviside belirli oranda fayda sağlamakta sivilceleri yarı yarıya söndürmekte, hormonal bezlerin salgılarını yeniden düzenlemekte, ciltte yağlanmayı oldukça azaltmakta, iltihap ve bakterilere karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hacamatla ergenlik sivilceleri tedavisi diğer tedavilere göre yan etkisinin olmadığı da düşünülürse çok iyi bir alternatiftir.

Dr Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...