Hacamatla Egzama Hastalığının Tedavisi
Egzama Hastalığı Nedir?

Derideki birçok şekilde kendini gösteren, özellikle kızarıklık, küçük kesecikler, kuruma, çatlak, pullanma, belirtileri ile kendini gösteren iltihabi lezyonlardır. Egzamaya sebep olarak; allerjik maddeler, ultraviyole, radyasyon, ısı, nem, enfeksiyonlar, ilaçlar, psikolojik, genetik faktörler gösterilebilir. Deriye fiziksel ve kimyasal etmenlerin teması sonucu egzama lezyonları oluşabilmektedir. En sık görülen mesleki deri hastalığıdır. Şampuan, sabun , deterjan, yağlar, gıda maddeleri, bitkiler, metaller önemli egzema yapan maddelerdir.

Hacamatla Egzama Hastalığının Tedavisi

Egzamada cildin verdiği bu tepkinin sebebi çok anlaşılamasa da Tarama hacamatının metabolizmayı yani vücudun çalışma sisteminin resetlenmesi çok belirgin bir etki sağlar. Hacamatla egzama tedavisinde asıl olan vücudun verdiği bu fazladan cevabı teskin edip rahatlatmaktır. Hacamat tedavisinin ikinci ayağını egzamaya sebep olan amillerden kimyasallardan, kısacası iç ve dış sebeplerden vücudu temizlemektir. Bunun egzamayı önlemeye çok katkısı olur. Hacamat tedavisinin egzamaya üçüncü önemli etkisi vücuttaki kortizon salgısını artırıp hastalığa karşı vücudun orijinal kortizonundan yararlanmaktır. Hacamatla egzama tedavisinin en son ayağını tarama hacamatı olan hastanın psikolojik olarak rahatlamasıdır. Psikoljinin bozukluğu veya stres fazlalığı egzamanın önemli sebeplerindendir. Tarihte insanlar özellikle deri hastalıklarında hacamatı çok kullanmışlardır. Toksinler ve hücre atıkları vücudumuzdan atılmadığı zaman sık sık egzema benzeri deri lezyonları, yağlanma, kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Karaciğer ve böbrekler yabancı madde eliminasyonunu yeterli miktarda yapmazsa egzama lezyonları vücudumuzda daha çok artar. Hacamat tedavisi egzema lezyonlarının hızlı iyileşmesini, kızarıklık ve ödemin biran önce düzelmesini sağlar. Hacamat kupalarını cilde koyduktan sonra o bölgede damar ve sinirler üzerinde baskı kalktığı için iyileşme süreci dahada hızlanır. Hastalar böylece rahatsız oldukları istemedikleri egzamatöz görüntülerden biran önce kurtulurlar.

Egzama Tedavisinde Hacamat Sülük Kombinasyonu

Egzama tedavisi için başvuran hastalarımıza yıllarca yaptığımız tedavi uygulamalarının içinde en etkili yol Tıbbi hacamat ve sülük kombinasyonudur. Sülüğün enzimlerinden bir kısmı egzamatöz lezyonları ciddi olarak önler. Bunu nasıl yaptığı bugünün şartlarında henüz anlaşılamamıştır. Egzama tedavisinde tecrübe ettiğimiz en etkin yol tarama hacamatı sonrası yapılacak en az 4 seans sülük tedavisidir. Böylesi kombinasyon tedavilerinde birbirlerinin tedavi etkisini provake etmektedirler.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...