Hacamatla Akut ve Kronik Ağrıların Tedavisi
Akut ve Kronik Ağrılarda Hacamatın Etkisi

Ağrı vücudun belli bir bölgesinden kaynaklanan, doku harabiyetine bağlı olan veya olmayan, hoş olmayan his ve emosyonel durumdur. Bazı çeşitleri vardır; Yayılan ağrı bir sinirin hattı boyunca dağılarak hissedilen ağrıdır. Yansıyan ağrı yayılan ağrı olmaksızın uyarının dışındaki bölgelerde hissedilen ağrıdır. Hiperajezi normalde ağrılı olan bir uyarana cevap olarak beklenenden daha şiddetli bir ağrı hissedilmesi halidir. Hiperpati uyaranın uzaklaşmasından sonrada hissedilen uzamış ağrı gibi çeşitleri vardır. Hangi tür ağrı olursa olsun tıbbi hacamat tedavisi ya hemen yada dolaylı olarak ağrının azalmasında veya tamamen tedavi olmasında çok etkilidir. Osteoporotik kemik ağrıları hariç bütün ağrılarda hacamat tedavisi ilk sırada gelecek bir çaredir.

Ağrı Kaynakları Ve Hacamatın Etkisi

Sinir sistemi dışındaki doku ve organlardaki ağrı ani olarak başlar, keskindir, yeri tespit edilebilir, batma, sızlama, zonklama tarzındadır. travma kırık çıkık ağrıları buna örnektir. iç organlardan kaynaklanan visseral ağrılar da vardır. Genellikle yeri kolay saptanamaz, başka bölgelere doğru yayılır. Sinir sistemi ile ilgili dokulardaki hücresel ve fonksiyonel bozukluklar sonucu oluşan ağrılara nöropatik ağrı denir. Bu da merkezi ve çevresel olarak iki bölümden oluşur. Tıbbi hacamat tedavisi iç organlardan kaynaklanan ağrılardaki ağrı azaltıcı etkisi dolaylı olduğu için geç ve belirli oranlarda etkiler. Ağrıyan bölgelerdeki ödem sebebi ile oluşan baskı ile ağrının şiddeti artar. Hacamat uygun noktalara yapılırsa ödem çözülüp baskı kalkar ağrı hızlı bir şekilde azalmaya başlar.

Hacamat Tedavisi İle Psikojenik Ağrı Tedavisi

Ağrıya neden olabilecek yapısal ve fonksiyonel bir neden olmaksızın ortaya çıkan her şiddette kendini gösteren ağrı türüne Psikojenik ağrı denir. Hacamat tedavisi genel olarak vücudu zindeleştirip stresi azalttığı için psikolojik olarak insanı rahatlatır. Endorfin, serotonin, Enkefalin salınımı ile ağrı ve iltihabı vücutta genel olarak azaltması ile birlikte kafa hacamatının da yapılması sonucu psikojenik ağrı vakalarında çok ciddi iyileşmeler görülebilir. Tıbbi hacamatın bu yönü ile bile hastane kapılarında ağrı yüzünden biriken hastalarda ciddi azalmalar görülür.

Kronik Ağrılardaki Belirtiler Ve Hacamat Etkisi

Kronik ağrılı hastalar hacamat ve sülük tedavisi kombinasyonundan çok yüz güldürücü sonuçlar alabilirler. Kronik ağrı şikayetleri ile hacamat kliniğine başvuran hastalarda ki en büyük belirti ilaç bağımlılığı denen sürekli ağrı kesici tüketmeleridir. İkinci en sık karşılaşılan belirti ağrıyan bölgede fonksiyon kaybı, üçüncüsü kullanmamaya dayalı kuvvet ve dayanıklılık kaybı, dördüncüsü depresyon ve duygu durum bozukluğu, beşincisi günlük yaşam kalite düşmesi ve iş gücü kaybı, en son da uyku bozuklukları ve biyoritim bozuklukları. Bütün bu belirtiler kronik hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayan sebeplerdir. Uygun bölgelerden yapılan tıbbi tarama hacamatı ile hasta çok rahatlar, ağrıları azalır, psikoljisi düzelir, vücudu yenilenir, üzerindeki ağırlık ve yük kalkar. Hacamat tedavisine kombine olarak sülük ve akupunktur tedavileri bazı inatçı vakalarda ihtiyaç duyulabilir.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...