Hacamatın Başlıca Faydaları


Kan dolaşımı kılcal dolaşım  bütün vücudu, organları ve dokuları sarar, dolaşımdaki pıhtı, tortu ve toksinler kupanın altına toplanır.

Kan dolaşımı kılcal dolaşım  bütün vücudu, organları ve dokuları sarar, dolaşımdaki pıhtı, tortu ve toksinler kupanın altına toplanır. Kupa altındaki gerginlik emme basıncı fazla olursa o bölgede kan dolaşımı azalır. Tıbbi hacamatın faydalı hale gelmesi için vakumlama basınç ayarı kişiye uygun halde ve dozda yapılmalıdır, aksi taktirde ya faydaları azalır ya da bağ dokusu hasara uğrar. Doğru yapılan uygulama kasların esnek hareket etmesini sağlar, bağışıklığı güçlendirir ve kişiyi gençleştirici etki sağlar.
 

Hacamatın en büyük ve bana göre en önemli faydası hastalık önleyici tedavi olarak tıp dünyasında kullanılmaya başlamasıdır. Sağlık bakanlığı gözetiminde üniversitelerde doktorlara verilen hacamat eğitimlerine ilginin artmasının en önemli sebebi budur. Tıbbi hacamat çok iyi bir önleyicidir. Son zamanlarda sporcuların ilgi göstermesinin sebebi hacamatın kaslar üzerindeki güçlendirici, besleyici, yenileyici ve esnekliği artırıcı etkileridir.
 

Tıbbi Hacamatın Faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

  1. Ağrı kesici etkisi: Hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda hacamat uygulamasının, önemli derecede ağrı kesici etkisi olduğu hekimler tarafından tespit edilmiştir. Vücuttaki ağrı noktaları ve ödem şişme noktalarına uygulanan basınç sonrası tespit edilen yumuşak doku hassasiyetlerinde kan akışının o bölgelerde yavaşladığı bunu tedavi etmede en etkili yöntemin hacamat olduğu tespit edilmiştir. Ağrılı bölgeye oksijen ve yeni kan akımı artacağı için ağrıda ciddi oranda azalmalar görülmüştür.
  2. Soğuk, öksürük ve allerjik belirtileri hafifletir: Balganmın sökülmesinde, soğukluğun yerine vücudun ısınmasında süreci hızlandırır. Kan ve lenfatik akımı artırarak bu işlevleri yerine getirir. Bu durum bağışıklığın güçlenmesine sebep olur.
  3.  Zihinsel ve fiziksel gevşemeyi teşvik eder: Hızlı tempolu dünyamızda, şehir hayatında özellikle stres, kaygı, gerginlik, sinirlilik gibi psikolojik sorunlar yoğun yaşanır. Gevşeme için zaman ayırmamız gerekir. Tıbbi hacamat bu konuda insanlar üzerinde yapılan uygulamalarda etkinliğini kanıtlamış en etkili tedavidir. Rahatlatır gerginliği alır. Bedensel olarak derin doku masajı yaptığı için kas ve eklemleri esnetir, rahatlatır.
  4. Tüm Vücutta detoks yapar: Zamanla vücuttaki kan sirkülasyonu yavaşlar zayıflar bunun sonucunda toksinler dokularda birikir sağlık sorunlarına yol açarlar. Vücuttaki bu durgunluk ancak tıbbi hacamatla giderilebilir. Uygulama yapılan bölgeden toksinler, ölü hücreler, tortular dışarı atılır.
  5. Bütün İyileşme mekanizmalarını uyarır iyileşmeyi hızlandırır: Hacamat esnasında yapılan küçük çizikler vücutta enflamasyon uyarısı yapar. Çizik sayısı yeterli olmalı ki uyarıda yeterli olabilsin. bütün regenerasyon revaskülerizasyon mekanizmaları vücuttaki yara ve zedeleri iyileştirme sürecine sokar ve bu süreci hızlandırır.
  6. Ciltte yenilik, gerginlik, tazelik, sıkılık, nemlilik oluşturur: Ciltte akne egzema tedavilerinde tıbbi hacamat çok faydalıdır. Selülit tedavisinde hacamat sülük kombinasyonu iyidir.
  7. Sindirim Bozukluklarını hafifletir: mide barsak hastalıklarında sindirimi düzenler asit dengesini sağlar. şişkinliği giderir. Gastrit ve ülserde iyileşmeyi hızlandırır.
  8. Yaşlanma karşıtı etki oluşturur: Hacamat yaşlılıkta antiaging etkisi ile zindelik ve enerji verir. Dokularda kollojen üretimini teşvik ederek deformasyonu geciktirir.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...