Hacamat Ve Yumuşak Doku Enfeksiyonları
Yumuşak Doku Enfeksiyonu Nedir?

Yumuşak doku enfeksiyonları bir hekimin meslek hayatında en sık karşılaşacağı enfeksiyonlardandır. Çeşitli tipleri vardır; sellülit, erizipel, impetigo, folikülit, fronkül, karbonkül, gazlı gangren, nekrotizan fasiit, lenfanjit, diyabetik ayak enfeksiyonu… gibi. Sellülit cilt ve ciltaltı dokusunun tutulduğu akut bir enfeksiyondur. İmmün yetmezliği olanlarda yani bağışık sistemi zayıf olan insanlarda ve şeker hastalarında hastalığın yayılması hızlı ve mantar enfeksiyonu eklenme riski yüksektir. Tipik olarak deride ağrı hassasiyet ve kızarıklıkla başlar. Lezyonların sınırları belirgin değildir ve demarkasyon hattı göstermez. Bütün cilt ve ciltaltı enfeksiyonlarında bağışıklık sistemini güçlendiren hacamat bölgelerinden yapılacak tarama hacamatı tedavisi ile yumuşak doku enfeksiyonlarından korunmak kolay olacaktır.

Yumuşak Doku Enfeksiyonlarında Belirtiler

Bölgesel olarak lenfadenopati sık gözlenir. Lokal apseler ve nekroz görülebilir. Ateş, halsizlik, iştah azalması gibi sistemik belirtiler de olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda kan ve lenf yoluyla yayılım gösterip sepsis yapabilir. Hacamat tedavisini yıllık kürler halinde yaptıran insanlarda bağışıklık sistemi çok güçlü olduğu için kan ve lenf yayılımı riski yok denecek kadar azdır. Yumuşak doku enfeksiyonlarından korunmak için asıl olan koruyucu sağlık hizmeti olan hacamattır. Hacamatla metabolizma yüksek olduğu için zararlılar parçalanıp azaltılır. Faydalılarda vücut tarafından çoğaltılır buda enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde çok önemlidir.

Yumuşak Doku Enfeksiyonlarına Bakış

Erizipel; lenfatik tutulumun ön planda olduğu yüzeysel dermiste deriden kabarık, ağrılı, kızarık bir cilt enfeksiyonudur. Deride ödemli portakal kabuğu görünümünde bir lezyon ile başlar. İmpetigo; genellikle 2-5 yaş arası çocuklarda görülen, derinin yüzeysel enfeksiyonudur. Çok bulaşıcı ve kaşıntılıdır. İmpetigonun derin ülserlerle karekterize olan şekline ektima denir. Folikülit; ortasında kıl çıkan küçük kaşıntılı, kırmızı, ağrılı papül veya püstüldür. Çocuklarda saçlı deride, erişkinlerde sakal bölgesinde, göğüs ön duvarı, koltuk altında ve kalçalarda görülür.

Hacamatla Enfeksiyonlardan Korunma

Yıllık hacamat kürleri yaptıran hastalarımızın sadece yumuşak doku değil bütün enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemi yenilendiği için güçlü olacak ve korunma üst sınırlarda kendisini gösterecektir. Eğer Yumuşak doku enfeksiyonu olmuşsa bile hastalığın seyri çok rahat geçip iyileşme hızlı olacaktır. Hacamatın metabolizmayı artırıcı etkisinden de hasta yararlanacağı için günlük işlerinden geri kalmadan zinde bir hastalık dönemi geçirme imkanı olacaktır.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...