Hacamat Tedavisinin Yan Etkileri Var Mı?
Hacamat Tedavisinin Yan Etkileri Var Mı?

Organların işlevlerindeki yavaşlamalar enerji azalması, dinlenememe, halsizlik, sabah uyanamama gibi sonuçları doğurur. Bu böyle kalsa iyi ama bu belirtiler bir süre sonra kronik hastalıklara yol açar. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ellerde ayaklarda uyuşukluk ve sık baş dönmesi de bazı kişilerde görülen belirtilerdir. Hacamat sonrası lökosit artışı olur bunun sebebi hacamatla eksilen eritrositlerdir. Hacamat çiziklerini iyileştirmek tamir etmek için metabolizma daha agresif davranır. Hacamat yapılması ile vücut tamirat ve tadilat için bütün organ faaliyetlerinden yardım ister. Bu durum adeta vücudu alarma geçirip enerji ve zindeliğe sebep olur.

Hacamat tedavisinin yan etkileri yoktur. Ancak tedavi sırasında oluşabilecek yan etki sayılan bazı belirtiler vardır. Hacamat tedavisi esnasında baş dönmesi, mide bulantısı olabilir. Bunun sebebi ya uzun süre açlık ya da kanı görünce psiklojik etkilenme ve vasovagal reflekstir. Buna halk arasında “kan tutması” denir. Bir başka yan etki sayılabilecek durum aşırı terlemedir. Bunun vücuda hiçbir zararı yoktur. Hastaların sadece yan yatırılması ile bütün bu sayılanların hiçbiri olamaz. Hacamat tedavisinden sonraki yan etki sayılabilecek bir başka durum eğer kupa çok bekletilmişse kupanın ciltte tuttuğu yerledeki tahriş ve dairesel alan içindeki morluklardır. Hacamat tedavisi sonrası hafif başdönmeleride olabilir. Bütün bu belirtiler birkaç dakika içinde olabilir ve biter. Bu yönleri ile hacamat tedavisi güvenli bir yöntemdir.

Hacamat Tedavisi Acemi Ellerde Yapılırsa

Çiziklerden enfeksiyon bulaşması ihtimali vardır. Çizikleri derin atarsa yara izleri kalabilir. Kesinlikle şunu söyleyebiliriz ki; hacamat tedavisi yapacak el becerikli olmalıdır. Hacamat yapacak kişi bütün malzemeleri tek kullanımlık olarak kullanmalıdır. Hacamat olacak kişiler kendi güvenlikleri için hacamat tedavisi olacakları kişileri iyi araştırmalıdır. Kaliteli ve temiz malzeme kullandıklarından emin olmalıdır.

Hacamat Tedavisinde Unutulmaması Gerekenler

Hacamat tedavisi olacak kişi hacamat yapacak kişinin alternatif ve tamamlayıcı tıp alanında iyi bir eğitime ve geçmişe sahip olması gerektiğini bilmesi gerekir. Her iş gibi hacamat da bilgi ve tecrübeye dayanır. Hacamat tedavisine gelecek kişiler çok aç olmamalı tedaviye gelmeden üç saat önce bir şeyler yemelidir. Son üç saat kala bir şey yememeli ancak kafeinli içecekler hariç sıvı gıda tüketebilir. Hacamat tedavisi sonrasında da yaklaşık bir saat bir şey yenmemeli sigara içilmemelidir. Bütün bu sayılanlar hacamat tedavisinden maksimum faydalanmayı sağlayan yardımcı faktörlerdir.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...