Hacamat Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Her tıbbi müdahalede olduğu gibi hacamat tedavisinde de, sterilite, hijyen, dezenfeksiyon kurallarına uymak en önemli konudur. Bu konularda eğitim almış hekim ve sağlık personelleri ancak tedbirleri yeterli alabilirler.

Öncelikle ortam sonra kullanılan malzemelerin temizliği en son olarak da tedaviyi uygulayacak kişinin hijyeni ve nasıl steril çalışacağını bilmesi önemlidir. Bu bilgiler ışığında eldiveni elden çıkarmanın bile hijyen kurallarına göre bir yöntemi vardır. Hijyen ve sterilite kurallarına uyulmazsa çeşitli kanla bulaşan enfeksiyon hastalıkları olabilir. Tıbbi hacamat, tıbbi olarak uygun ortamlarda, uygun malzemelerle, bilgili ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Tıpta bir kural vardır ve her zaman öncelikle ona uyulmalıdır. “primum nil nocere” latince “öncelikle zarar verme”. Hacamat tedavisinde hijyen ve steriliteye dikkat edilirse bakteriel, viral ve mantar hastalıklarına karşı koruyucu önlemler alınmış olur. Aksi taktirde bu mikroorganizmalar bulaşıcıdır.

Hacamat Tedavisinin Öncesi ve Sonrası

Hacamat tedavisinde dikkat edilmesi gereken bir başka konu hacamat öncesi ve sonrası birkaç gün hayvansal gıdaların azaltılmasıdır. Bu konuda bazı hastalarımız hayvansal gıdaları tamamen kesmektedirler. Bu doğru bir yaklaşım değildir. hayvansal gıdaları almak ama üçte bir oranında azaltmak gerekir. hacamat öncesi dikkat edilmesi gereken bir başka konu hacamat seansına gelmeden 2-3 saat önce bir şeyler yenmeli sonrasında su ve benzeri hariç hiçbir şey yenmemelidir. Bunlar hacamat öncesi ve sonrası alınacak tedbirler cümlesindendir. Hacamat tedavisinin aslını etkilemeyen, hacamat tedavisinin kalitesini artıran, sonuçlarını daha iyileştiren yardımcı faktörlerdir.

Hacamat tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken bir başka konu hacamat sonrası vücudu yormamaktır. spor yapmamaktır. Günlük işlere rahatlıkla dönülebilir ancak antreman, ağır iş gibi vücudu yoran etkinliklere dikkat etmek, kaçınmak gerekir. Hatta hacamat sonrası bir süre dinlenmek sağlık için çok elzemdir.

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...