HACAMAT, SÜLÜK, PRP, AKUPUNKTUR, MANUEL TERAPİ

Yazı Boyutu

Hacamatın Eşsiz Faydaları

Hacamat, (Cupping ) uygulaması kan ve lenf sirkülasyonunu sağlamak amacıyla, cam kupa veya özel plastik kupalarla negatif basınç oluşturarak, deri yüzeyinde yerel bir baraja sebebiyet veren arıtma tekniğidir.
Asırlardır uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir Hacamat. Klinik çalışmalar ile ispatlanan, vücudun ürettiği doğal faydalı maddelerin artmasına, ağrıların azalması hatta yok olmasına, yeni kan üretme mekanizmasının ve lenfatik sistemin harekete geçmesine, Stresin azalıp, vücudumuzun güçlenip, zinde ve enerjik olmasına sebep olmaktadır. Özetle; Hacamat olmakla vücudumuz; hastalık yapan sebeplerden arınmakta, temizlenmekte ve blokajlar açılarak yenilenmektedir. Peygamber Efendimizin(s.a.v.) özellikle tavsiye ettiği bir uygulama şekli olması nedeniyle de insanların ilgisini çekmektedir. Hacamat gerekli hijyen kurallarına dikkat edilerek, uygun noktalara uygulandığında harika sonuçlarıyla eşsiz bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Tıbbi Hacamatla Detoksifikasyon

Tıbbi hacamat, yapılan kişiye sakinlik duygusu verir ve yanı sıra detoksifikasyon yaptığı için masajın sağladığı faydaları da içerir. Baş ağrısı, soğuk algınlığı, vücut ağrıları, eklem ağrısı, karın ağrısı gibi semptomları gidermede oldukça etkilidir. Hacamat kanın serbestçe akmasını sağladığı için sıkışık alanda dolaşımı artırır. Bütün bunların sonucunda, toksinler ayıklandığı için gözenekler açılır. Yapılan çalışmalarda patojenler vücudun dört mm e kadar içinde bulunmuştur. Bunlarıda ancak tıbbi hacamatla vücuttan uzaklaştırabilir detoksifiye edebiliriz.

Kan Bağışı İle Hacamat Aynımıdır?

Kan ihtiyacı olan insanlara vermek için taze olmalıdır. Kan vermekle de belirli oranda detoksifikasyon yapılmış olur fakat bu yaklaşık %20 oranındadır. Oysa Tıbbi hacamat la yapılan detoksifikasyon %90 oranındadır. Kan verme verilen kişiye daha çok oranda fayda sağlar. Vücudun ihtiyacı olan mineraller, hormonlar, iyonlar, vitaminler, alyuvarlar, akyuvarlar da verildiği için kan verilen kişi bunlardan faydalanır ancak kan veren kişide bunlar eksildiği için yerine koymak gerekir vücut bunun için belirli oranda yorulur. Bu yönleri ile kan verme bir detoksifikasyon işlemi değildir. Daha çok kan kaybı olan kişiye yardımcı olmaktır. Oysa etrafımızda kana ihtiyacı olan hiç kimse olmasa da kendi sağlığımız için tıbbi hacamat yaptırmalıyız.
Modern hayatın içinde kimyasal atıklar, gıdalardaki koruyucular, yapay tatlandırıcılar, yapay renklendiriciler, aromalar, hacamat olmamızı mecbur kılan şartlardır. Vücut için çok zararlı olan, kirli hava (egzoz gazı veya sanayi bölgeleri bacadan atılanlar, karbondioksit), kirli su (sanayi, evsel su atıkları vb), kimyasal ilaçlar, ambalajlı atıştırmalık hazır gıdalar, gazlı içecekler ve daha fazlası. Bunlar yıllar içinde vücutta birikecek ve çıkarılmak zorunda kalınacak, aksi taktirde vücudu yavaş yavaş zehirleyecektir. Hacamat kanında yukarda bahsedilenlerin fotoğrafını görmek mümkündür. Hacamatın ilk seanslarında kandaki kirli toksin mat yapışkan, elastik, pıhtı miktarının çok olduğu görüntünün yerini sonraki seanslarda bu görüntülerin yerini, parlak, pembe, elastikiyeti, pıhtılaşması azalmış, incelmiş hacamat kanı alır. Kandaki koyu yoğun görüntünün yerini, açık ince, parlak görüntü alır. Bu yönüyle kupa tedavisi kişideki ve kandaki kötü görünümü ortadan kaldırmaya çalışan bir tedavi yöntemidir diyebiliriz.
Temelde insan kanı, günlük diyetle alınan serbest radikaller, katkı maddeleri, gıda koruyucu maddeleri, zararlı yağ ve proteinleri içeriyorsa kan iyi değil demektir. Bu sayılan maddelerin hepsinin idrar, ter ve dışkı yoluyla atılma imkanı yoktur. Bu zararlı maddelerin atılamayan kısımları tekrar kan dolaşımına katılırlar. Bir nevi dolaşım sisteminin içine hapsolmuş olurlar. Bu maddeler zamanla kanın yavaş aktığı cilt altı kılcal damarlarda takılıp birikmeye başlarlar ve çeşitli hastalıklara sebep olurlar. Bu toksinleri ve birikintileri hacamattan başka herhangi bir yolla dışarı alamazsınız.
Vücutta detoksifikasyonu sağlamak, kolesterol, gut hastalığı, yüksek tansiyon, migren, baş dönmesi, baş ağrıları, vücut ağrıları, enerji düşüklüğü, yorgunluk, dikkat dağınıklığı, soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıklarla mücadele etmek. Kirli, toksik, statik kan, dolaşım blokajını önlemede, tekrar pürüzsüz bir dolaşım elde etmek.
Vücutta metabolizmanın canlanmasını, gelişmesini sağlamak. Organ fonksiyonlarının yeniden canlandırılmasında aktif rol oynamak. Dayanıklılığı artırmak. Dikkat, hafıza becerisini artırmak. Sert kasları rahatlatmak.

Tıbbi Hacamat Noktaları

Bizim için en önemli nokta kahil denen iki kürek kemiği arası olan noktadır.
Kalp arkası, böbrek arkası, hormon düzenleyici bel noktaları.
Bacak ve eklem noktaları.
Başta çeşitli tedavi noktaları.
Akupunktur tedavi noktaları.
Akupressör noktaları.
Uzak tedavi noktaları.
Yakın tedavi noktaları.
“Korunma Tedaviden Daha İyidir.”
İnsan vücudunda hacamat tedavi noktalarının altında kas, tendon, fasya, dokuları vardır. Uygulanan hacamat ve akupunktur tedavileri bu dokular vasıtası ile önce beyni sonra tüm vücudu etkiler. Vücuttaki bütün tedavi noktaları direk veya dolaylı olarak birbirine bağlıdır. Bu bağlantı hatlarına meridyen denir. Bir noktada meydana gelen anormallikler iletilerek diğer noktaları etkiler. Tersine, bir noktada olan iyilik hali diğer noktaları da olumlu yönde etkiler. Mide-bağırsak sistemi rahatsızlıklarının belirtilerini dilde görebiliriz. Hacamatta yapılan minik çizikler sonrası serotonin, histamin, bradikinin gibi bazı maddeler vücutta serbest hale gelir. Bugün bilimsel olarak kanıtlanamamış bazı maddelerde salgılanıyor olabilir. Bu maddeler kılcal ve arteriollerin genişlemesine neden olur. Kılcal dilatasyonla birlikte mikrosirkülasyon artar böylece dokular daha iyi kanlanıp oksijenlenir. Kaslar gevşer, genel vazodilatasyon ile kan basıncı düşer.

Kupa Tedavisinin Faydaları

(Kanama olmadan) Kuru Kupanın Faydaları
Soğuk algınlığında vücudu güçlendirir.
Kronik akciğer hastalıklarında ağrıyı rahatlatır.
Aşırı adet kanamasını ve burun kanamasını frenler.
Ağrıları genel olarak azaltır, kan birikmesini önler.
Kasların gerginliğini alır.
Nörit ve omurilik iltihabında medikal tedaviyi destekler.

Hacamatın Faydaları

Omurilik aktivitesini artırır, toksinler ve gıda atıklarını kandan temizler.
Kan damarlarındaki anormal kan basıncı ve kalsifikasyonu (damar sertliğini) önler.
Bazı baş dönmesi hastalıklarında çok etkilidir.
Baş ağrısı, yüz kırışıklığı, migren ve vertigo şikâyetlerinde tedavi edicidir.
Diş ağrısını ortadan kaldırır.
Epilepsi nöbetlerinde tedavi edicidir.
Kas kramplarını, kulunçları önler.
Kan damarlarının geçirgenliğini artırır.
Astım, pnömoni ve anginapektorisi olan insanlar için çok yararlıdır.
Görme keskinliğini artırır.
Göz hastalıklarının tedavisinde destekleyicidir.
Adet düzensizliklerinde ve ağrılarında önleyicidir.
Kan dolaşımını, vücudu, boğazı, omuzları ve göğsü rahatlatır.
Tembellik ve uyuşukluğun üstesinden gelir.
Uyku bozukluklarını düzenler.
Stres ile başa çıkmada etkilidir.
Kabusları önler.
Travma sonrası psikolojik bozuklukları, aşırı korkuyu giderir.
Uyuşturucu bağımlılığını aşmada, sigarayı bırakmada yardımcıdır.
Vücuttan toksik gazları uzaklaştırır.
Gut ve romatizmanın metabolik birikintilerini atemizler.
Cilt hastalıklarını önlemede çok etkilidir.
Vücut fonksiyonlarını geri kazandırır ve güçlendirir.
Yaralar ve ülserlerin iyileşmesini hızlandırır.
Yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, diyabet ve inme tedavisinde çok etkilidir.
Bel ağrısının tedavisi, karaciğer hastalıkları, baş ağrısı, göz ağrısı, iktidarsızlık, libido kaybını önlemede güçlü etkisi vardır.Sinüzit, hemoroid ve ülser tedavisini destekleyici olarak faydalanılır.

Tıbbi Hacamat Tedavisinin İşleyiş Mekanizması

Tıbbi Hacamat (kupa tedavisi), deri veya vücut için rahatsız edici değildir. Çizik esnasında ince bir sızı sonrasında hiçbir rahatsız edici etkisi olmaz. Çiziklere hiçbir kimyasal sürülmez. Kremler, analjezikler, scatrizanlar vb. eğer kullanılırsa doku tarafından emilir. Dokunun mümkünse doğal yollarla iyileşmesini tercih etmeliyiz.
Kaslar ve cilt için artan yerel kan akımı beslenmeyi artırır. Kronik ve akut ağrı koşulları minimal hale gelir. Kaslardaki gerginlik giderilir. Hacamat scar dokusu sertliklerini yumuşatmada harika etkilidir. Dairesel vakumlama sonrası o alandaki tüm akupunktur tedavi noktaları uyarılmış olur. İnsanlar periyodik olarak hacamat olmakla nice ameliyat ve ilaç alımlarından kurtulur. Hacamatın sinir sistemi üzerindeki teskin edici etkisi nice psikiyatrik hastalıkları ve adli olayları önlemede etkilidir. Sinir sistemi üzerinde sedasyon, yüksek kan basıncı üzerinde basıncı azaltıcı, anksiyete(gerginlik, sinirlilik) üzerinde, yatıştırıcı etkileri vardır. Ayrıca yorgunluk, kronik baş ağrısı, fibromiyalji ve nevralji şikayetleri olanlar için faydalıdır. Kupa tedavisinin bir başka etkin uygulama yeri de selülit tedavisidir.
BAZI HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE MODERN TIP VE TIBBİ HACAMAT KOMBİNE EDİLMELİDİR;
Hastalıkların tedavisinde hacamatla modern tıbbın kombinasyonu tedavi süresini kısaltır, iyileşmeyi hızlandırır, İlaçların dozları yeterli gelir, yan etkileri de azalır. Birçok kronik hastalıklarda (hipertansiyon ve diyabet gibi…) vücuda verilen zarar miktarı azalır. Kronik hastalıkların vücuda vereceği zarar yıllar sonraya ötelenir, hasta konfora kavuşur. Tıbbi hacamat romatoidartrit, SLE, viral hastalıklar, otoimmun hastalıklarda şikâyetlerin azalması ve iyileşmede çiziklerin olduğu noktalardan akupunktur etkisiyle de oldukça tedavi edicidir.
Hacamatın profilaktik(koruyucu) etkileri aşağıdaki hastalıklarda oldukça önceliklidir
Hipertansiyon
Migren
Bronşiyal Astım
Baş dönmesi
Kalp Yetmezliği
Obezite
Diabetes Mellitus
Gut
Diyabetik Ayak
Romatoid Artrit
Viral Hepatit
Donmuş Omuz
Peptik Ülser Hastalığı
Tenisçi Dirseği
İrritabl Kolon
Boyun Ağrı
Kronik Kabızlık
Bel Ağrısı
Kronik İshal
Diz ağrıları
Gıda Alerjisi
Spor Yaralanmaları
Prostat Büyümesi ve Cinsel Sorunlar
Alerjik Rinit
Glokom
Düzensiz âdet kanamaları gibi bazı jinekolojik hastalıklar
Egzama ve Sedef
Depresyon, anksiyete ve konsantrasyon eksikliği
Sigara bırakma, alkol ve eroin bağımlılığı
Hacamat yapılmadan önce hasta klinik olarak iyi muayene edilmelidir.

Tıbbi sülük Tedavisi

Latince’de “Sülükle Tedavi” anlamına gelen Hirudoterapi antik çağlardan beri hekimler tarafından tedavi aracı olarak kullanılmıştır.
Sülükler, sanıldığı gibi vücuttaki kirli kanı emerek tedavi etmezler. Tedavi edici özellikler kanın alınmasında değil kan emilirken vücuda verilen bioaktif enzim nitelikli salgıdadır. Bu salgıda, çok sayıda faydalı maddeler vardır. Genel olarak lizis etkisi yaparlar ve başlıca en etkilileri Hirudin, Histamin, Calin, Hyaluronidase, Eglin, Bdellin, Apyrase, Kollagenase, Destabilase, Hämentin ve Orgelase maddeleridir. MÖ 15. yüzyılda Babil ve MÖ 5. yüzyılda Hint Sanskrit yazılı kayıtlarına kadar uzanan çok eski bir tedavi yöntemidir. Sülük tıbbi amaçlar için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Fakat son birkaç yüzyıl içinde özellikle Fransa’da ve Avrupa’da yaygın olarak uygulanmaktadır.
Bugün bu tedavi yöntemi, yapılan son araştırmalarda travma cerrahisinde (örneğin Replantasyon cerrahi), venöz hastalıklarda (örneğin toplardamarlar İltihabı) ve kas-iskelet sistemi bozukluklarında (örneğin diz -eklem kireçlenmesi) tekrar çok önem kazanmıştır. Ünlü hekimlerden Nikandros ve İbn-i Sina da sülüğü bir tedavi aracı olarak kullanmışlar ve öğrencilerini bu konuda eğitmişlerdir. Sülüklerin Osmanlılar tarafından kullanıldığı ve bu konu ile ilgili yazılı eserler hazırladıkları bilinmektedir. Osmanlılarla beraber Fransızlar ve Almanlar da sülüklerden yararlanmışlardır.
Tıbbi sülük tedavisi hangi hastalıklar için kullanılıyor?
Tıbbi sülük tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere;
Birçok dolaşım sistemi hastalığında,
İltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında,
Yumuşak doku romatizmalarında,
Bel fıtığında,
Safra kesesi iltihabında
Zona hastalığında,
Hemoroite(basur,
Prostatta,
Bademcik iltihabında
Baş ağrısında,
Migrende,
Meniere hastalığında,
Çıbanda
Diş ağrısı ve iltihabında
Depresyonda
İyi huylu kitle ve ur hastalıklarında
Ani İşitme kaybında ve
Çeşitli Kulak hastalıklarında (Orta Kulak İltihaplanması, Tinnitus),
Göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında,
Ayrıca Ortopedi ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında, gangren, gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde başarıyla kullanılmaktadır.
Tıbbi sülükler tedaviyi nasıl gerçekleştirmektedirler?
Tıbbi sülükler sanıldığı gibi kirli kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil kan emilirken vücuda verilen salgıdadır. Bu salgı başlıca Hirudin ve Calin maddelerini barındırır ve bu maddeler kanın:
pıhtılaşmasını engelleyici (antiagregan),
oluşmuş pıhtıyı eritici (fibrinolitik),
ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal),
mikrop öldürücü (antibakteriyel),
tansiyon dengeleyici (antihipertansif),
kas gevşetici (miyorelaksan),
bağışıklık sistemini düzenleyici (immunmodulatör)
ve stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir.
Ayrıca “nörotrofik” etkiyle sinir hücreleri ve liflerinin tamir edilmesini hızlandırır.
Tıbbi sülük tedavisinin hastalıklara karşı koruyucu etkisi var mıdır?
Tıbbi sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle koruyucu bütüncül (preventif) tıpta da kullanılmaktadır. Yılda birkaç defa belirli noktalardan yapılan sülük tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösterebilir.
Sülük tedavisi olası nadir yan etkileri veya komplikasyonları:
Belirgin kanama (uzun süreli ve ağır kanama)
Isırık çevresinde kaşıntılı cilt kızarıklığı (alerjik veya alerji benzeri)
Yara enfeksiyonu (örn. erizipel)
Geçici eklem efüzyonu, lokal şişlik, ve bölgesel lenf boğumları şişmesi.
Pigment bozukluluğu, ısırık yerinde kabuk bağlama ve sınırları belirgin küçük çaplı kabarıklar.

Prp Tedavileri

PRPyaniPlateletRich Plasma(Trombosit, büyüme hormonu, iyileştirici faktörlerden zengin plazma) PRPtıbbi bir uygulamadır. Sadece hekimler tarafından yapılmalıdır. Hekim hastasını muayene ettikten sonra PRP için uygun küçük tüplerin içine uygun miktarda kan alır ve santrifüj işlemini uygular. Bu işlemin sonunda tüplerdeki kanın şekilli elemanları plazmadan ayrılır. Böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir. İşte buna PRP denir.

Prp nin Etkileri

1- Kanın pıhtılaşmasına yardımcıdır.
2- Doku hasarının iyileşmesini sağlayıcı maddeler içerir.
3- Büyüme faktörleri içerdiği için doku iyileşmesini hızlandırır.
4- Ciltte(yüzde) kırışık, çizgilenme ve çukurluklara karşı dolgu benzeri etki yapar.
5- Ciltteki(yüzde) yaşlanma etkilerini geciktirir.
6- Ciltte (yüzde)gerginlik ve canlılık oluşturur.
7- Saçlı deride saç hücrelerini canlandırarak saçın sıklaşması ve saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar.
8- Kaslarda kasılma, yırtılma ve zedelenmelerde iyileşmeyi hızlandırır.
9- Küçük ve büyük bütün eklemlerde kireçlenme (artroz), eklem sıvısı azalması, eklem kıkırdağı yıpranmasında direk ekleme verilmek suretiyle ciddi iyileşmeler sağlar.
Böylece dokulardaki hasarın ya da yaşlanmanın etkilerini geriye çevirecek doğal büyüme faktörleri istenen bölgeye yoğunlaştırılarak verilmiş oluyor.

Prp’nin Herhangibir Yan Etkisi Veya Riski Varmı?

Eğer doğru uygulanırsa hiçbir riski ve yan etkisi yoktur. Çünkü her seansta kullanılan enjeksiyon ve tüp tek kullanımlıktır ve son derece güvenlidir. Yan etkisi yoktur çünkü şahıstan alınan ayrıştırılıp yoğunlaştırılarak yine kendisine geri verilmektedir.

Prp’nin Sonuçları Nelerdir?

1- Cilt gergin, parlak ve canlı görünür.
2- Özellikle yüz bölgesinde karşılaştığımız güneş ve yaşlılık lekeleri yumuşar
3- Göz altı bölgesi torbalanmalar ve morluklarda düzelmeler olur.
4- Yüzdeki çizgiler yumuşar. Bu değişiklikler çevredeki insanlar tarafından hemen fark edilir. “Çok genç görünüyorsun. Cildine ne yaptırdın? diye sorabilirler. Oysaki son derece doğal bir yöntem olan PRP sadece sizde olanı size daha güçlü bir şekilde geri vermektir. Bu tedavinin bir güzel tarafı da uygulama yapılan bölgenin çevresinde de iyileşmeler görülür. Örneğin, yüze yaptırdığınız da saçlarınız da canlanır
PRP UYGULAMALARINDA NASIL BİR UYGULAMA İZLENİYOR? SONUÇ ALMAK İÇİN KAÇ SEANS YAPTIRMAK GEREKİR ?
PRP 10’ar günlük aralarla 4-5 seans yapılır. 8-10 ay sonra bu kür tekrarlanabilir. Altı ay sonra doktor hastasını kontrol eder. Şayet hasta menopoz dönemindeyse ya da sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkları varsa doktor 1 kür daha yapmaya gerek duyabilir. Kişi kendine iyi bakıyorsa, sağlığına dikkat ediyor, cildini UV ışınlarından koruyor ise 2.kür için bir hatta duruma göre iki yıl beklenir.

Tıbbi Hacamat Sonrası Prp Tedavisi Daha Hızlı Etki Etmektedir.

Tıbbi Hacamat Tedavisi sayesinde temizlenmiş ve yenilenmiş olan kanınızdan ayrıştırılan prp serumu ile çok daha hızlı ve etkili bir yenilenme tedavisi elde edilmiş olacaktır. Bunu yıllar içinde birçok hastamızda tecrübe ederek gördük, insanlara Tıbbi Hacamat ile PRP kombinasyonunu kesinlikle tavsiye edebiliriz. Bu kombinasyon tek başına uygulanan PRP Tedavisine göre maksimum etki sağlamaktadır.

Yüz Bölgesine Uygulanan Hacamat, Sülük, Prp, Akupunkturun Yararları

Yüze uygulanan tıbbi hacamat tedavisi çizerek değil çok ince iğneleme yöntemiyle yapılır ve hiç iz bırakmaz.
Yüzdeki yaşlanma etkilerini azaltır.
İnce çizgiler ve kırışıklıkları azaltır.
Göz çevresindeki “kaz ayağını” en aza indirir.
Gözenekleri sıkılaştırır, yüz kas gerginliğini artırır.
Sarkmayı engeller, cilt ve sarkık göz kapaklarını yukarı kaldırır.
Kollajen üretimini artırır
Koyu halkaları ve ödemli, şiş gözleri azaltır.
Cilt parlaklığını ve gözlerin canlılığını artırır.
Yüzde kan ve lenf dolaşımını artırır ve cildi oksijenlendirir.
Yüz kaslarının elastikiyetini artırır, yumuşatır.
Hormonal dengeyi sağlar, sivilceleri azaltır.
Cildi eşitler, pürüzleri giderir, cilt tek renk olur.
İçeriden cildi nemlendirir.

Akupunktur Tedavisi

Akupunktur, acus-iğne ve puctura-batırmak kelimelerinden meydana gelmiştir.
iştir. Vücuda özel iğneler batırılarak tedavi ve hastalıklardan korunma sağlayan bir bilim dalıdır. Günümüzde akupunktur, alternatif gibi görünen tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak pozitif bilimler arasında yerini almıştır. İlaçlara karşı alerjik reaksiyonların ve organizmanın reaksiyonlarının artması bazen de ilaçların tesir göstermemesi veya yan etkilerinin ortaya çıkması gibi ilaçlara bağlı problemler çağdaş tıbbın temel problemlerini oluşturmaktadır.
Bu problemler sebebiyle insanlarda ilaçlara karşı bir antipati oluşmuştur. Akupunkturun başlıca üstünlüklerinden birisi, bu problemlerin olmamasıdır.Akupunkturun esas özelliği, organizmanın dahili imkanlarını seferber edip, dışarıdan organizmaya hiçbir madde almadan hastalığı tedavi etmesidir. 1896 yılında Taylor, beynin halen keşfedilmemiş bir eczane olduğunu söylemiştir. Bilindiği gibi hastalık öncesi kişi kendini rahatsız, keyifsiz, zayıf, morali bozuk, halsiz hisseder. Birçok hastalıklar bu belirtilerle başlar. Bazı hallerde ise hastalığın sebebini hiçbir teşhis metodu ile bulmak mümkün olmayabilir.
Böyle hastalar hastalığının sebebini bulma ümidi ile yıllarca muhtelif tedavilerden geçip, ancak hiçbir netice alamayabilirler. Akupunktur uygulanırken, organ ve sistemler arasındaki bozulmuş bağlantılar düzeltilir ve zaman içinde seanslar ilerledikçe bütün organizma normal faaliyetine geri döner.
Organizmanın kendini tamir mekanizması, en iyi iyileştirme metodudur.Bu metodun diğer üstün yanı ise sade olmasıdır. “KİM İYİ TEŞHİS KOYARSA, İYİ DE TEDAVİ EDER”
Akupunktur ile birçok hastalığın önünü almak ve onları tedavi etmek mümkündür. Akupunktur ile hiçbir şikayeti olmayan fakat “risk grubu” denilen fertlerde (yağlanma, hareketsiz hayat tarzı, aşırı stres, sigara içme, vb.) koruyucu tedavi alabilirler. Direk olarak akupunktur tedavisine başlanıldığı gibi diğer tedavi yöntemleri iyi sonuç vermediği veya yetersiz kaldığı her yerde akupunktur tedavisi uygulanır.

Akupunktur Ne Yapar?

Hepimiz şikayetlerimizin mümkünse ilaç almadan geçmesini isteriz. Akupunktur vücudumuzun kendi iyileşme imkanlarını kullanarak, içimizdeki doktor ve eczaneyi harekete geçirir.
Yan etkisiz ve doğal tedavi eder. Vücudumuzda bir şeylerin artması veya azalması ile denge bozulabilir ve şikayetler başlar. Akupunktur vücuttaki tedavi noktalarını kullanarak önceki dengeli halini geri çağırır.
Akupunktur bazı kronik hastalıkların ilerlemesini durdurur veya geriletir. Bütün hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir ve yeniler. Vücudu olumsuz çevre faktörlerine(doğal olmayan gıdalar,hava ve gürültü kirliliği, büyükşehirlerdeki stres faktörleri vb.) karşı güçlü ve zinde tutar. Psikolojik problemler (depresyon,gerginlik,öfke nöbetleri) ve stres sonucu olan şikayetlerin çözümünde çok yardımcıdır. Sinir sistemini dengeler. Vücudun kendi steroid ‘ini salgılatarak yarayı içeriden tedavi eder. Akupunktur alerjilere karşı eşiği yükseltir. Zayıflamış organ(karaciğer, akciğer, böbrek ,kalp, mide, bağırsak) fonksiyonlarını güçlendirir.

Akupunktur İle Tedavi Edilebilen Hastalıklar

Spazm ve Kramplar
Baş ağrıları ve migren.
Obezite
Alerjik astım
Cilt Hastalıkları (Akne, Egzema)
Safrakesesi spazmları ve diskinezileri
İskelet kasında ve iç organlardaki spazm ve kramplara bağlı ağrılarda
Vejetatif bozukluklar
Sinirsel bunalımlar, depresyon durumları
Sinirsel yorgunluk, bitkinlik
Mide ve Kalp nörozları
Uykusuzluk
Ekstremitelerde dolaşım bozukluğu
Alkol bağımlılığı
Sigara bağımlılığı
Saman nezlesi
Cinsel Problemler
Enurezis noktürna
Lumbalji, iskialaji ve diz ağrıları.
Bütün eklemlerin ağrılığı hastalıkları. Örneğin: Boyun ağrıları , omuz ve kol ağrıları.
Trigeminus nevraljisi, interkostal nevralji.
Dupytren kontraktürü (Başlangıç safhasında).
Yüz felci (erken dönemde, 3.6 ay içinde).
Beyin kanamasından sonra felçler (erken devresinde).
Kas spazmları (karın, bel ve bilhassa boyun spazmları) yemek borusu spazmı.
Akut ve bronşial astma.
Sinüzit.
Akut konjoktivit.
Akut ve kronik gastrit.
Mide de fazla asit.
Kronik düodenit.
Geğirme.
Kabızlık , ishaller kolit.
Ağız mukosası iltihabı.
Çocuklarda : Gece işemeleri, bronşit, alerji, astma, korku, çekingenlik, huzursuzluk, kötü alışkanlıklar (tırnak yeme), çocuk felci sekelleri ve kekemelik.
Paresteziler / Henüz kontraktür ,ankiloz, adele erimesi teşekkül etmemiş vakalar.
Periferik nöropati
Kulak çınlaması.
Alerji ve bazı cilt hastalıkları
Bazı romatizmal hastalıklar.
Psikoterapi gerektiren ruhsal hastalıklar.
Aşırı terleme.
Uyku bozuklukları – uykusuzluk.
Adet bozuklukları
Hıçkırık.

Manuel Terapi-Yağlı Kupa Masajı

Cilt, cilt altı ve kas dokularındaki kan ve lenf dolaşım bozuklukları,bu dokulardaki damarları tıkayıcı sebepler, pıhtılaşma eğilimleri hacamatı ve yağlı kupa terapisini gerekli kılar. Aksi takdirde özellikle bel ve boyun çevresindeki kaslarda kasılmalar(spazmlar), kramplar ve buna bağlı şiddetli ağrılar oluşur.
Bütün bunların üzerine duruş,oturuş, pozisyon bozuklukları, yanlış ağırlık kaldırma şekilleri eklenirse; bel, sırt ve boyun omurlarında kaymalar, kireçlenmeler (artroz) ve fıtıklar(herni) oluşabilir.Bunlarda sinir köklerine bası yaparak şiddetli ağrılar oluşturabilirler.
Bu şikayetlerin olduğu bel ve boyunda, uygun bölgelere yapılan hacamatla tıkanıklık açılacağı için o bölge kanlanacak, canlanacak ,ödem ve spazmlar çözülecek, antienflamatuar etkilerle dokular yumuşayacak ve yağlı kupa terapisi için uygun bir zemin oluşacaktır. Sonraki tedavi seanslarında bir ila üç seans arası değişen yağlı kupa terapisi ve manuel terapi ile facet eklemler hareketlenecek, omurgadaki sıkışıklıklar azalıp kayma,kireçlenme ve fıtıklar ile ilgili şikayetleri tedavi etme imkanı olabilecektir.
Yağlı kupa terapisi ve manuel terapi , sürekli ilaç tedavisi almadan veya ameliyat olmadan önce, muhakkak denenmesi gereken, hiçbir risk taşımayan tedavi yöntemleridir.
Ameliyat randevusu almış bazı hastalarımızın tamamen şikayetlerinin geçtiğini müşahede etme imkanımız olmuştur.

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...