Hacamat Nasıl Yapılır?
Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat nasıl yapılır sorusuna en iyi cevabı beş bin yıl önceden gelen bilgiler ışığında, günümüz tıbbi bilgileri ile harmanlayarak vermek doğru olur.

Hacamat yapmadan önce olması gereken en önemli şey hacamat tedavisi yapılacak ortamın hijyenik olması ve kullanılacak malzemenin steril olmasıdır. Hacamatta kullanılan malzeme en kalitelisinden olmalıdır ki bu hekim açısından da tedavi olan açısından da yüz güldürücü olsun.

Hacamat yapmadan önce hacamat olan şahısla doktor görüşmeli kişiden sağlığı ile ilgili ön bilgiler alınmalıdır. Bu ön muayenede kişi hacamat hakkında bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Hacamat olacak kişide varsa endişe ve korkular giderilmeye çalışılıp hacamat tedavisinin hiçbir yan etkisi olmadığı komplikasyon gelişmeyeceği kişiye anlatılmalıdır.

Zaten birçok insan hacamat tedavisine gelmeden önce araştırıp geldiği için anlatma gereği gün geçtikçe azalmaktadır. Hacamat klinik ortamda yapılmalıdır çünkü invaziv bir girişimdir. Birçok hastalık kan yoluyla bulaşabilir. Hatta bu hastalık grubundan bir kısmı prognozu seyri kötü olan hastalıklardır.

Tıbbi hacamatı mümkünse cam kupalarla ateşle steril bistüri ile yapmak en uygun olanıdır. Hacamat kupalarının içine konan pamuk miktarının bile önemi vardır. Fazla pamuk konursa fazla vakumlama olacağı için kılcal damar kırılmaları yapabilir. Az pamuk konursa da kupa yeterli vakumlama yapamaz ve hacamat eksik yapılmış olur.

Cam kupa ile yapılan hacamatta ateşin kullanılması ile dokuda gevşeme, yumuşama olur. kılcal damarlarda geçirgenlik artar. Bu da hacamatın kalitesini artırır. Bütün bu sebeplerden dolayı ateşle ve cam kupayla yapılan hacamat gelenekseldir ve çok daha verimli olur.

Hacamat yapılırken bir başka önemli husus doğru büyüklükte bistüri ile atılması gereken mihcemin çiziğidir. Bu çizikler hacamat olan kişinin kilosuna, cinsiyetine, yaşına, hastalığına, cilt yapısına göre uygun dozlarda atılır. Bu açıdan bakıldığında çiziklerin sayısı, uzunluğu, derinliği kişiye göre uygun dozlarda yapılır. Mihcemin çiziğini atabilmek için el becerisi ve uzun süre alıştırma yapmak gerekir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav); “Mihcemin çiziğinde şifa vardır.” buyurmuşlardır.

Ön vakumlama sonrası yapılan çiziklerden sonra hacamat yapılmış olur. Periyodik olarak yapılan tarama hacamatları ile birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici etki sağlama imkanı bugünkü şartlarda vardır.

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...