Fibromyaljinin Tıbbi Hacamatla Tedavisi
Fibromyaljinin Tıbbi Hacamatla Tedavisi

Fibromyalji tanısı konmuş hastaların genel şikayetleri; omuz ve sırt ağrıları, hareketlerde kısıtlanma, kolu yukarı kaldırdığında omuzda ağrı ve kolu kaldırmakta zorlanma, güçsüzlük, sabah sertliği, eklemlerde takılma, yaygın vücut ağrıları, vücutta genel ödem, eli baş üstüne götürürken ağrı, gece ağrıları, boyun ağrısı, omurga ağrısı, sırt ve göğüs ağrısı isteksizlik, mutsuzluk, depresyon gibi..

Fibromyaljinin en özet tarifi; sebebi bilinmeyen, vücutta duyarlı ağrı noktalarının varlığı ile karakterize kronik yaygın ağrı sendromudur. Her ne kadar medikal ve fizik tedavi uygulamaları olsa da hasta memnuniyetinin en çok olduğu tedavi tıbbi hacamat ve tıbbi sülük kombinasyonudur.

Fibromyaljinin tıbbi hacamatla tedavisi başlangıç olarak çok etkili olur. Ancak esas kalıcı ve uzun süre rahatlamayı sağlayan Tıbbi sülük tedavisidir. Tıbbi sülük tedavisini diğer tedavilerden ayıran sülük cinsinin hyrudo medicinalis olması ve vücutta doğru tedavi noktalarına konmasıdır. Tıbbi hacamatla fibromyalji tedavisinin özeti az hacamat seansı çok sülük seansı uygulamasıdır.

Fibromyaljinin Hacamatla Tedavisinde Nokta Seçimi

Fibromyaljinin tıbbi hacamatla tedavisinde hem hacamat hem de sülük için tedavi noktalarının seçiminde iki ölçü vardır. Birincisi akupunktur ağrı tetik noktaları, ikincisi hastanın bize işaret edeceği tedavi edilebilir noktalar. Hastanın her işaret ettiği nokta tedavi için uygun olmayabilir. Akupunktur noktası seçiminde karaciğer, idrar kesesi, ön orta meridyen, dalak pankreas, arka orta meridyen, kalın barsak meridyenleri üzerindeki tedavi noktaları kullanılır.

Fibromyaljiye Hacamat Nasıl Etki Eder?

Fibromyaljili hastalarda hayat kalitesi düşmüştür. Depresif belirtiler de vardır. Yorgunluk, isteksizlik, kabızlık, zihinsel durgunluk, keyifsizlik gibi… Karşımızda iltihabi proseslerden arındırılması gereken tam bir detoks hastası vardır. Öncelikle böyle hastalara ilk önerimiz hacamat ve sülük tedavileri sonrası vücutta oluşan enerji ile bol yürüyüş, hafif egzersiz yapmalarıdır. Fibromyalji tedavisinin temelinde otoimmün yanıt olarak vücutta iltihap birikmesine bağlı olduğu düşünülen toksinlerin, iltihapların tarama hacamatı ile temizlenmesi olmalıdır. Tıbbi hacamat noktalarından kılcal damarlara yapılan hacamatla bağışıklık sistemi hücreleri yenilenecektir. Bu yenilenme ile karşı koyduğu ve iltihap oluşturduğu vücudun bağ dokusuna karşı iltihap oluşturmaktan belirli oranda vazgeçecektir. Fibromyaljinin hacamatla tedavisinde bir başka etkisi vücudumuzdaki bağ dokusuna karşı oluşmuş iltihapları hücreler arası matriksten vakumlayarak temizlemektir. Bütün bunları tamamlayan, hastaya hissedilir rahatlamayı sağlayan tıbbi sülük tedavisi ile sülüğün antienflatuar yani iltihabı önleyen salgılarıdır.

Fibromyaljinin Hacamatla Tedavisinin sonu

Fibromyaljinin tarama hacamatı ile tedavisinin sonunda tıbbi sülük tedavisini en az dört en çok on seansla kombine edip bitirmeliyiz. Fibromyalji tedavisinde hacamat ve sülük tedavisinin kombine edilmesi yüzgüldürücü sonuçlar almaya sebep olur.

Dr. Turanşah Tümer

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...