TIBBİ HACAMATLA(KUPA TEDAVİSİYLE) TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR 4
Akne Vulgarisin Hacamatla (Kupa Tedavisi) ile tedavisi
Belirtiler
·         Kapalı komedonlar (beyaz noktalar)
·         Açık komedonlar   (siyah noktalar)
·         Nodül ve püstüller
·         Eritem ve ödemin eşlik ettiği ya da etmediği püstüller(kistler)
·         Skarlar
·         Lezyonlar,alın,yanak ve burun üzerinde ortaya çıkar ancak sırt ve göğüs ortasına kadar yayılır
Nedenleri
·         Androenler sebase bezlerdeki keratin döngüsünü uyarırlar.Dışarıdan bakıldığında komedon olarak görülen keratin tıkacı bezin ağzını tıkayarak içeride sebum birikimine neden olur. Propionibacterium acnes’in varlığı sebuma karşı inflamatuar cevabın oluşmasını uyarır ve sonuçta papül ve püstüller oluşur.

Risk Faktörleri
·         Adölesans
·         Erkek
·         Adrojenik steroidler(bazı doğum kontrol hapları, steroidlerin kötü kullanımı)
·         Temizleyici kremler, nemlendiriciler, yağlı fondötenleri içeren birtakım yağlı kozmetikler
·         Deri yüzeyinin herhangi bir okluzyonla kapatılması
·         Sistemik kortikosteroidler
·         Virilizasyon bozuklukları
·         Sıcak, nemli iklimler
Akne Vulgarisin Hacamatla Tedavisi :Akne bölgelerine yapılacak özel bilgi ve beceri isteyen hacamat ve nöral terapi tedavileri ile hastalarımızda % 80- 90 oranında aknelerin gerilediği kaybolduğu eğer kistik hale gelmemiş ve apseleşmemişse görülmüştür. Bu ciltteki ve vücuttaki akneler hacamatla bir balon gibi  söner ve kurur.
İltihaplı Romatizma(Romatoid Artrit) Ve Hacamat
ROMATOİD ARTRİT
Romatoid Artrit (Artrit = Eklem iltihabı) en yaygın romatizmal hastalıktır ve daha fazla kadınlarda olmak üzere nüfusun % 0,5 inde görülmektedir. Hastalığın sebebi henüz tam olarak açıklanamamıştır, ancak genetik faktörler ile oto imunite (= bünyenin kendi dokularına karşı çalışması) süreçleri ile bağlantılar mevcuttur. Tipik semptomlar arasında, geceleri ve gündüzleri el parmaklarında, genelde simetrik olarak, oluşan ağrılar ile sabahları bu eklemlerin 15 dakikadan daha fazla tutuk ve uyuşuk olmasıdır. Devamında başka eklemlere de sıçrama gerçekleşir. Eklemler deforme olur. Ender olarak organlara da sıçrar (gözlere, tükürük ve göz yaşı bezlerine, cilde, kalp ve akciğerlere).
Teşhisin konulmasında hastalığın geçmişi ile el ve ayakların röntgen filmleri belirleyici olmaktadır. Laboratuar değerleri sadece fikir vermektedir. Hastalığın sebep olacağı zararları engellemek veya geciktirmek için uygun tedavinin vakit geçirilmeden başlaması önemlidir.
Kronik Poliartritis olarak da adlandırılan Romatoid Artrit kronik iltihaplı bir hastalıktır. Bu hastalık ağırlıklı olarak eklemleri etkilemekle birlikte ender de olsa göz ve cilt gibi iç organları da etkileyebilmektedir.
Romatoid Artrit her yaştaki insanda, hatta küçük çocuklarda dahi görülebilmektedir. Bununla birlikte hastalık daha çok 35 ile 45 yaş arasında ve 60. yaştan sonra başlamaktadır.
Sebepleri
Romatoid Artritin oluşumuna neyin sebep olduğu konusu halen kesin olarak çözülmüş değil. Ancak muhtemelen hastalığın başlangıç sürecinde imun sistemine (bağışıklık) ait hücreler aktif hale gelerek bir oto imünite sürecinin başlaması ile kendi vücutlarına karşı savaşa geçmektedirler. Bu süreç birkaç adımda gerçekleşmektedir:
Ak yuvarların özel bir şekli olan T-Lenfositleri aktif hale gelir. Belirli yüzey molekülleri ağır Romatoid Artrit hastalarında daha sıklıkta görülmektedir. Bu nedenle genetik bir eğilim muhtemeldir.
Tipik Belirtiler:
Geceleri ve sabahları eklem ağrıları
Sabahları 15 dakikayı geçen eklem tutulmaları
Eklemlerin şişmesi, tipik olarak parmakların dip ve orta eklemlerinde
Yorgunluk ve takatsizlikle birlikte genel olarak kendini hasta hissetme.
İlk devrelerde bazen sadece az sayıda eklem etkilense de neredeyse her zaman belli bir süre sonra poliartritis dediğimiz vücudun çok sayıda küçük ve büyük ekleminin iltihaplanması gerçekleşir. Bu daha çok el ve parmak eklemlerinde görülür. Baş – boyun eklemi dışında Omurga hemen hemen hiç etkilenmez.
Hastalık seyrinin devamında eklemlerde aşağıda tarif edilen değişiklikler gelişebilir:
Parmakların dışa kayması
Parmak ucunun aşağıya katlanması
Parmak kemiğinin yukarıya çıkıntı yapması
Eklemlerin dış tarafında lastik benzeri düğümlerin gelişmesi
Ancak sadece eklemler değil başka organlar da etkilenmiş olabilir.
Organların etkilenmesi aşağıdaki şekillerde görülebilir:
Akciğer
Akciğerde bağ dokusunun çoğalması (akciğer fibrozu) veya göğüs zarı iltihabı (Plevrit)
Kalp
Perikard iltihabı (Pericarditis)
Gözler
Göz duvarlarında değişik katmanların iltihaplanması (Skleritis ve Episkleritis) ekstrem durumlarda gözün delinmesi (ör. bir Ulcus cornae sonucu)
Cilt
Romatizma düğümleri veya kılcal damar iltihabı (Vaskulitis) özellikle alt baldır ile ayak sırtında.
Tükürük ve göz yaşı bezleri
Ağız ve gözde kuruluk belirtili kronik iltihap (Sicca-Syndrom
İltihaplı Romatizma(Romatoid Artrit) Ve Hacamat, Kupa  Tedavisi
Romatizmanın temelinde iltihap vardır. İltihapla (enflamasyon)mücadele eden vücudun  bağışıklık sistemi elemanları kanda bulunur. Hacamatla  bu elemanlar tazelenir ve kanda artar.Karaciğer, böbrek daha iyi çalışır ve sonuçta romatizmanın vücuda verdiği zarar durdurulur. Romatizmal hastalıktan dolayı eklemde oluşan iltihap, aynı zamanda yumuşak doku aralıkları ve kılcal damarlarda de birikir.Dokularda ödem olur, şişer. Kılcal damarlardaki bu birikintiler hacamatla dışarı alınır.İltihaptan dolayı oluşan ödem ve ağrılar hacamatla giderildiği için ,hasta büyük oranda rahatlar.Böylece  hacamat tedavisiyle romatizmanın zararlı etkileri azalarak hastanın uzun yıllar rahat yaşaması sağlanır.
Hacamat(Cupping terapi)tedavisi  tamamlayıcı tıp türüdür ve çok önemli bir tedavidir . Hacamat tedavisi  ağrıyı azaltır ve kan dolaşımını artırır. Aynı zamanda vücudun toksinler ve inflamatuar maddelerini ortadan kaldırır, romatoid için çok etkili bir doğal tedavi olup ağrı ve eklem iltihabını azaltır.
Hacamat Ve Menapoz
Menapoz Nedir?
Doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu 48 – 55 yaş arası döneme  ”Menapoz” adı verilir.
Menopoz’un kelime anlamı ise ” Son Adet ” tir.
Bir kadına menopozda olduğunun söylenebilmesi için son adetin üzerinden 1 yıl geçmesi gerekir.
Menopoz bir hastalık değildir.Kadın hayatının bir parçası,bir dönemidir.Çünkü menopoz kadın vücudunun bir döneminin bitip yeni bir döneminin başladığı özel bir süreçtir.Genç kızlarda üreme döneminin başladığının işareti olan ilk adet (Menarş) ile başlayan dönem ,menopoz adı verilen son adet ile bitmiş ve kadının doğurganlığı sona ermiş sayılır.
Klimakterium nedir?
Menopoz belirtilerinin ortaya çıktığı dönem olan menopoz öncesi,menopoz belirtilerinin yerleştiği menopoz dönemi ve bunu izleyen menopoz sonrası dönemi sürecinin tamamına ” Klimakterium ” adı verilir.
Menopoz hangi yaşta ortaya çıkar?
Menopoz yaş aralığı 45 – 60  arasıdır.
Menopoz için Dünya yaş ortalaması 51, Türkiye için yaş ortalaması 46 dır.
Beslenme durumu, sosyo-ekonomik durum, aşırı alkol ve aşırı kahve içilmesi, hayat düzeni,cinsel hayat düzeni, doğum sayısı menopozu etkileyen faktörler arasındadır.
·         Doğum yapmış olan
·         Spor yapan
·         Düzenli seks hayatı olan
·         Erken adet gören kadınlar
çoğunlukla menopoza geç girerler.
·         Doğum yapmamış olan
·         Spor yapmayan
·         Seks hayatı düzenli olmayan
·         Genel yaşama düzeni bozuk olan
·         Genç yaşta eşini kaybeden
·         Sigara,alkol,stres faktörleri bulunan kadınlar
çoğunlukla menopoza erken girerler.
Menapozda Hacamat ,Kupa Tedavisinin Etkileri
Menapoz döneminde bilindiği gibi hormonların etkisiyle vücut dengesi tamamen değişir. Bu noktada hacamatın vücudu dengeleyici etkisine ihtiyaç vardır. Yumurtalık faaliyetleri ve rahimle ilgili bölgelere  Hacamat yapılarak hormon dengesi sağlanır.Böylece menapoza ait genel şikayetler olan,   sinirlilik, uykusuzluk, terleme, sıcak basması gibi belirtiler  ortadan kalkar. Hacamat yapan hekim , aynı zamanda akupunktur tedavi noktası olan (hormon ve stres noktalarından)yerlerden hacamat yapar. Menapoz dönemine girmiş bayanların düzenli olarak hekim kontrolünde hacamat yaptırmaları onların çok rahat bir dönem geçirmelerine sebep olur.
Konstipasyon(Kabızlık )Ve Hacamat,kupa tedavisi
KONSTİPASYON (KABIZLIK) NEDİR?
Dışkılamanın sıklığı ve hacmi bireyden bireye değişmekle birlikte, dışkılamanın gecikmesi, dışkının sert, kuru ve dışkılamanın çok zor olması konstipasyon yani kabızlık olarak tanımlanır. Normal dışkılama haftalık 3 ile 12 arasında değişmektedir. Bundan daha seyrek ve az dışkılama kabız olarak adlandırılabilir.
KONSTİPASYON (KABIZLIK) ta HACAMAT TEDAVİSİ
Kabızlığın temelinde bağırsak tıkanıklığı, bağırsak tembelliği vardır.Hacamat tedavisinde vücudun uygun yerlerine hacamat yapılarak, uygun bölgeler tedavi edilerek bağırsakların çalışması ve dışkının yumuşaması sağlanır.Karın bölgesindeki kan dolaşımının artması ve kılcal damarlardaki tıkanıkların  açılmasıyla bağırsaklar düzenli olarak çalışmaya başlar. Bunun için  düzenli aralıklarla bir hekim kontrolünde hacamat yapmak gerekir.
Trigeminal Nevralji ve Hacamat, kupa tedavisi
rigeminal sinir yüzün iki tarafında yer alan duysal sinirimizdir. Yüz yarısının duyusunu algılamamızı sağlar. Göz çevresi alın, üst dudak-çene, alt dudak-çeneye şakaktaki ganglionundan üç dal verir. Trigeminal nevralji hastalarında bu üç daldan bir veya ikisinde etkilenme vardır.
Nevraljide etkilenen bölge yüz yarısında; kısa süreli, anlık, bıçak saplanır veya elektrik çarpar tarzda dayanılmaz ağrılar mevcuttur.
Kısa süreli ve tek taraflı olan bu ağrılar tekrarlayıcı özelliktedir. Rüzgar, sıcak, soğuk yiyecekler, tıraş olma bazen konuşma, yutkunma bile ağrıları tetikleyebilir.
Yüzümüzden itibaren sinirin ulaştığı beyindeki çekirdeğine kadar olan mesafede sinir etkilendiği düşünülerek incelemeler yapılır. Beyinde serebello pontin köşede veya posterior fossa da bir patoloji olabilir (tümör veya damarsal anomaliler). Nadir rastlansa da öncelikle bu durum ekarte edilmelidir. Çok nadir rastlanan bu durumlar nöroloji muayenesi ile elimine edilebilir. Trigeminal nevralji temelinde bu nedenler varsa tedavileri cerrahi olabilmektedir.
Trigeminal Nevraljide Hacamat Tedavisi
Nevraljinin temeli sinirsel ağrıdır. Ağrının olduğu her yerde kan ve lenf dolaşımı artarsa şikayetler azalır.Hacamat tıkanıklıkları açar,  ağrıyan bölge incelmiş kanla beslenir, böylece ağrının tedavisi mümkün olur.Alın ,şakak,yüz bölgelerinde trigeminal sinirin olduğu bölgeye tıp hekimi tarafından hacamat yapılmalıdır.

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...