NÖRAL TERAPİ NEDİR?

NÖRAL TERAPİ NEDİR?

NÖRAL TERAPİ NEDİR?

Nöralterapi, lokal anestezik maddeler kullanılarak vegetatif sinir sistemi üzerine etki etmek veya uyarmak suretiyle uygulanan bir tedavi yöntemidir.
Daha önceleri uygulanıp sonra da unutulmaya yüz tutmuşken 1920′li yılların başlarında Walter ve Ferdinand Huneke isimli iki kardeş Alman doktor tarafından yeniden uygulanmaya başlanıp geliştirilmiş, günümüzde kompleks, güvenli ve çok etkili bir tedavi şeklidir.
Nöral terapinin gelişiminin uzun bir hikayesi vardır;1883 yılında kokainin topikal anestezik etkisinin Viyanalı ünlü neurologist Sigmund Freud tarafından keşfedilmesine kadar uzanır. 1905’te prokainin Einhorn tarafından laboratuarda sentezlenmesi, hedef nokta enjeksiyon tekniğinin Spiess tarafından tanımlanması ve Huneke kardeşlerin çalışmalarına aşina ve bundan esinlenerek Amerika’da ağrı tedavisini 60 yıl sonra değiştiren Dr.Janet Trawell da nöral terapiye küçük ama önemli bir bakış sağlamıştır.
Avrupa’da tüm ağrı tedavi merkezlerinde nöral terapi en sik uygulanan tedavi metotlarından birisidir. Bu tedavi metodu sayesinde hastalar ağrılarıyla yasamak zorunda kalmıyorlar.
Prof. Dr. Ricker ‘a göre tüm bilinen uyaranlar (mekanik, termal, kimyasal, elektromagnetik, nörotrasmitterler, hormonlar, toksinler, mikroorganizmalar vs) afferent sempatik neuronlarin frekans ve amplitudelerinde değişiklik yaparlar.
Nöral Terapi klinik gözlemlere dayanarak Ricker’in bu teorisini  yıllar önce ortaya koymustur.
İlk olarak Prof.Dr.Med. Heine, elektron mikroskopisinde  cıva ve toksik maddelerin ekstraselüler  alanda tuzaklanmasını göstermiştir.İnsan bedeninde çeşitli nedenlerle biriken toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında da nöral terapinin yeri önemlidir, bu nedenle nöral terapinin olmadığı bir detoks programı eksiktir.
Vegetatif  (Otonom) sinir  sistemi   vücudumuzda çok  geniş bir  elektriksel ağ yapısı (network)  içindedir. Bu  sistem  birbirinden farklı ancak  birbiri ile  uyumlu  çalışan sempatik ve parasempatik sistem adı  verilen iki  farklı bölümden oluşur.
Prof. Dr. Pischinger bunu “hücre- çevrel  sistem” (Cell environment  system ) olarak adlandırmıştır. Otonomik sinir  sistemi  ve  kan damarlarının uç uzantıları her  hücrenin  çevresindeki   sıvının içinde sonlanır. Burada metabolizma  ve  yaşam  ile ilgili   çok önemli biyokimyasal ve biyofiziksel işlemler oluşur. Buradaki denge  sağlık  demektir, bu  dengenin  bozulması ise hastalık demektir.ANAHTAR KELİMELER:Nöral Terapi,Nöral terapinin tarihçesi,Nöral terapinin faydaları

 

Dr. Turanşah Tümer'in Yazdığı Hacamat Kitabı:

Dr. Turanşah Tümer, kitabında; sünnet olan, hekimlik tecrübesiyle yapılan hacamatın, insanlar üzerindeki etkilerini okurları ile paylaşmıştır.

Kadim şifa yöntemi olan hacamat, tıp doktorunun deneyimiyle "TIBBİ HACAMAT" a dönüştü... (Hayy Kitap)

Hacamat kitabı detayları için tıklayın.

Bizi Takip Edebilirsiniz:
Bize Ulaşabilirsiniz:
(0216) 906 02 12
(0506) 845 55 61