Hacamat

Hacamat

Hacamat tedavi yöntemi ile ilgili bilgiler ve Hacamat Tarihi,Uygulama Şekli

Hacamat deriden vakum yolu ile kan alınmasıdır. Genellikle iki omuz arasındaki bölgeyi takip eden sırttan, başın arka tarafındaki bölgeden veya vücudun herhangi bir bölgesinden bardak press şeklinde gerçekleşmektedir.
Yöntem tarihin çok eski kaynaklarında bile yer almakta olup , milattan önceki dönemlere ait olan hint tedavi şekli ayurveda metinlerinde bile bahsedildiği görülmüştür.Biraz daha yakın döneme ait olan Antik Mısır , Mezopotamya ve Yunanistan’da uygulandığı hakkında geçerli deliller mevcuttur.

Hacamat Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanırsa Faydalı Olmaktadır?

Kronik tıkanmış (obstrüktif) akciğer hastalığı gibi bazı hastalıklarda sekonder olarak meydana gelen, vücutta dolaşan kan miktarındaki artış (hipervelomi) yüzünden baş ağrısı ve solunum-dolaşım sıkıntısı çeken hastalara uygulanmaktadır.Uzman doktorun önerisi ve kontrolü altında vücutlarından önerilen miktarda kan aldırırlar ise kan miktarındaki azalmadan dolayı rahatlama yaşarlar.

Hacamat’ın Bugüne Kadar Yararlı Olduğu Bilinen Hastalıklar

Kişisel savunma sistemini güçlendirerek bağışıklığı artırır ve vücuda direnç kazandırır.

Hacamat uygulanırken vücuttan alınan kan ile kanın içerisinde bulunan toksinler ve zararlı gazlar atılmış olur.

Kana bağlı olarak vücutta belli noktalara toplanmış ödemlerden kurtulmayı sağlamaktadır.

Vücuttaki kanın miktarındaki değişikliğe bağlı olarak kan üretimine karşı vücutta bir tetikleme sağlar. Bu tetikleme ile vücuttaki kan yenilenmeye başlar.

Kan üretimine bağlı olarak , kanın içinde bulunan bileşenler ile beyne taze kan pompalanmasına ve beyin faaliyetlerinin canlanmasına sebep olur.

Kanın vücuttaki yenilenme etkisi cildin de yenilenmesini sağlayarak , daha parlak daha canlı bir cilt görünümü sağlar.

Yapılan işlem kan verme işlemine benzer mantık olarak gözükse de farklı işlemdir.Kan vermede ana damarlardan kan verilmektedir.Hacamat tedavisi ile yapılan kan verme işleminde , kılcal damarlarda toplanan ve yenilenmemiş kanın vücuttan atılması sağlanmaktadır. Bu vücuttaki tıkanmış kılcal damarları,yeni kan dolaşımlarıyla besler.Bu pıhtılaşma ihtimalinin de önünde geçer.Vücutta hem oksijen emilme oranını hem de hemoglobin oranını tazeleyerek vücuda tazelik sağlar.

Kılcal damardaki kan miktarının yenilenmesiyle, kılcal damarların ulaştığı derideki gözeneklerin de tazelenmesi sağlanır. Vücuda alınan oksijen miktarı yükselerek, dolaşım sistemindeki kanı olumlu yönde etkiler.

Dr. Turanşah Tümer'in Yazdığı Hacamat Kitabı:

Dr. Turanşah Tümer, kitabında; sünnet olan, hekimlik tecrübesiyle yapılan hacamatın, insanlar üzerindeki etkilerini okurları ile paylaşmıştır.

Kadim şifa yöntemi olan hacamat, tıp doktorunun deneyimiyle "TIBBİ HACAMAT" a dönüştü... (Hayy Kitap)

Hacamat kitabı detayları için tıklayın.

Bizi Takip Edebilirsiniz:
Bize Ulaşabilirsiniz:
(0216) 906 02 12
(0506) 845 55 61