BİLİMSEL(KANITA DAYALI) HACAMAT
HACAMATIN BİLİMSEL FAYDALARI NELERDİR?
A)   Cilt üzerindeki etkisi:
1)   Hacamatın saç ve kökleri için temizleyici, besleyici, saçları sıklaştırıcı, saç tellerini kalınlaştırıcı etkisi vardır.
2)   Hacamatla cilt sıcaklığı yükselir ve metabolizmadaki artış sonucu, ciltteki kan hücreleri yenilenir bu da ciltte gerginlik ve canlılık meydana getirir.
3)  Hacamatla ciltteki yağlanma azalır, ter sıvısı hacamatla arınıp durulduğu için viskozitesi (yapışkanlığı) azalır, o kadar ki terlemeden sonra duş alma ihtiyacı hissedilmez.
4)   Hacamatla cildin hemen altındaki durgun kan alındığı için zararlı maddeler ve tortu dışarı çıkarılmış olur;  bu da cilde esneklik ve tazelik verir.
5)   Hacamatla cilt bağışıklık sistemi etkin çalışacağı için cilt üzerindeki mikroplara karşı direnç artar ve mikropların (bakteri, mantar ve virüslerin)da cilt yoluyla vücuda saldırısı ve girişi önlenmiş olur.

B) Kas dokusu üzerindeki etkisi:
 1) Hacamatla kaslarda kan dolaşımı rahatlayacağı için kramplar(kasılmalar) ortadan kalkar.
 2)  Kas içindeki çürüklerin(morarmalar) büyüklüğü ve şiddeti azalıp hızlı bir şekilde iyileşir.
 3) Hacamat kasları güçlendirip performansını artırır. Kas liflerinin güçlü olabilmesi için gerekli olan besin ve oksijen kan dolaşımı kolay olduğu için gerekli yerlere ulaşır ve laktik asit oluşumu engellenir.
4) Kas gerginliği azalır, esnekliği artar.
 C) Kemik ve eklemlere etkisi
  1) Hacamat, sarı kemik iliğinin azalmasına, kırmızı kemik iliğinin artmasına sebep olur bu da vücutta kök hücre artışı ile sonuçlanır.
 2) Hacamat eklem sıvısı sinovyanın artışına sebep olur; bu da eklemlerdeki yağlanma ve tamiratı başlatır, kireçlemeyi önler.
 3) Hacamat kemik ve eklemlerde oluşabilecek kemik tümörü, kemik kisti, osteomyelit gibi patolojileri önler, bu patolojiler oluşmuşsa iyileştirmeyi hızlandırır.
 4) Hacamat kemiklerdeki kalsiyum oranını artırarak kemiklerin dayanıklılığına sebep olur,  kemiklerdeki osteoblastik metabolizmayı artırır.
 5) Hacamat eklemlerde biriken ürik asit kristallerinin vücuttan uzaklaşmasını sağlayarak gut ve osteoartrit gibi hastalıkları önler.
D) Sindirim sistemi üzerindeki etkisi:
 1) Hacamat mide asitleri ve sindirim salgılarını düzenleyerek bağırsak enzimlerinin düzenli çalışmasıyla emilimi optimal hale getirir.
2) Hacamat sindirim sistemini dengeleyen vagus sinirinin uyarılmasına sebep olarak bağırsak pasajını normale getirir.
 3) Hacamat ayrıca pankreas, karaciğer hücrelerini canlandırarak fonksiyonlarını iyileştirir.
 E) Kan ve Damarlar Üzerine Etkisi:
 1) Hacamat kan damarlarını genişletir, daralmış olanları açarak doku beslenmesini artırır.
2) Hacamat inflamasyon sürecindeki olaylar zincirini dengeler.
 3) Hacamat kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısını artırır, kan Ph sını yükselterek asidozu önler.
  F)  Sinir sistemi üzerindeki etkisi:
 1) Hacamat sinir iletimini kolaylaştırdığı için organlar arası iletişimi güçlendirir. İletişimin iyi oldugu vücut patojenlere karşı uygun cevabı hızla verir.
 2) Hacamat sempatik ve parasempatik sinir sisteminin dengeli çalışmasıyla vücudun bedenen ve zihnen sağlıklı olmasına sebep olur.

3) Hacamat halk arasında sinirlilik olarak bilinen belirtileri, aşırı emosyonel tepkileri azaltır, beyinde endorfin salgılanmasını sağlayarak relaksasyon sağlar, uykuyu rahatlatır, psikosomatik hastalıkların azalmasına sebep olur. Tüm sempatik sistemin aşırılığından  çıkan kaygı, korku, sinirlilik , kronik baş ağrısı, yorgunluk, yüksek tansiyon  gibi belirtilerin tedavi edilmesini sağlar.

Hacamat tedavisi yukarıda  saydığımız bilimsel faydalarından dolayı eşsiz bir tedavi yöntemidir.

Doktor Turanşah Tümer

Anahtar kelimeler: Hacamatın bilimsel faydaları, hacamatın sinir sistemine etkisi, hacamatın kan ve damarlara etkisi, hacamatın sindirim sistemine etkisi, hacamatın kemik ve eklemlere etkisi, hacamatın kas dokusuna etkisi, hacamatın cilt üzerine etkisi, saçlarda hacamatın etkisi, kas ağrıları hacam at, osteoblastik metabolizma hacamat,  psikosomatik hastalıklar hacamat, karaciğer ve pankreasta hacamat, sinirlilik hacamat, baş ağrısı hacamat, yorgunluk hacamat,

Medya&Basın

10 Yıldır Sizlerle Birlikteyiz..

RANDEVU AL

HIZLI RANDEVU AL

Doktorlarımızla yapacağınız ön görüşme-muayene ücretsizdir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz...